fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Premier spotka się dziś z szefem chińskiego parlamentu

W Warszawie premier Beata Szydło spotka się dziś z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin Zhang Dejiangiem. Jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, poruszona zostanie m.in. kwestia relacji UE-Chiny.

Spotkanie szefowej polskiego rządu z przewodniczącym Zhang Dejiangiem rozpocznie się ok. godz. 11.00.

Wizyta wpisuje się w dotychczasowe częste kontakty i spotkania polsko-chińskie na najwyższym szczeblu. Oprócz spraw handlowych, inwestycyjno-gospodarczych zaplanowano dyskusje na temat współpracy energetycznej. Poruszona zostanie kwestia relacji na poziomie UE-Chiny” – powiedział rzecznik rządu.

Rafał Bochenek podkreślił, że jednym z punktów wizyty szefa chińskiego parlamentu jest jego udział w czwartek w Chińsko-Polskim Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej.

Ma to istotne znaczenie w kontekście przyszłej polsko-chińskiej współpracy gospodarczej czy to w ramach Pasa i Szlaku, czy formatu 16+1 (Europa Środkowo-Wschodnia + Chiny)” – dodał rzecznik rządu.

Spotkania Zhang Dejianga w Warszawie rozpoczną się od rozmowy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Według komunikatu Centrum Informacyjnego Sejmu, wizyta będzie okazją do rozmowy o zacieśnieniu współpracy Polski i Chin. Jak podkreślono podczas spotkania z marszałkiem zostanie podpisane memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL.

W piątek Zhang Dejiang spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Wizyta delegacji chińskiej w Polsce potrwa do niedzieli, kiedy to szef chińskiego parlamentu zostanie przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponadto delegacja chińska podczas wizyty w Polsce zwiedzi Muzeum Obozu Auschwitz i Zamek Królewski na Wawelu.

Premier Szydło w maju złożyła wizytę w Chinach. Wzięła udział w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku oraz spotkała się z premierem Chin Li Keqiangiem. Efektem spotkania szefów rządów Polski i Chin było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej.

 

PAP/RIRM

drukuj