fot. wikipedia

Adwokat skazanego b. prezydenta Brazylii zapowiada apelację

Adwokat byłego prezydenta Brazylii Luiza Inacio Lula da Silvy, który został w środę skazany przez sąd w Kurytybie na 9,5 roku więzienia za korupcję i pranie pieniędzy, zapowiedział złożenie apelacji. Wyraził nadzieję, że sąd wyższej instancji zakwestionuje wyrok.

Luiz Lula został skazany na 9,5 roku więzienia, ponieważ sąd uznał go winnym przyjęcia korzyści majątkowych w wysokości 3,7 mln reali (1,06 mln euro), wliczając w to trzypoziomowy apartament w nadmorskim kurorcie, od firmy budowlanej OAS zamieszanej w skandal stulecia wokół państwowego koncernu naftowego Petrobras.

Cristiano Zanin Martins – adwokat Luiza Luli uważa, że jego klienta skazano niesłusznie. Powiedział dziennikarzom na środowej konferencji prasowej w Sao Paulo, że materiał dowodowy wskazujący jednoznacznie na bezpodstawność zarzutów o korupcję i pranie brudnych pieniędzy wobec b. brazylijskiego prezydenta nie został uwzględniony.

Do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd wyższej instancji Luiz Lula, który był prezydentem Brazylii w latach 2003-10, pozostanie na wolności.

Afera wokół Petrobrasu — do niedawna największej firmy i inwestora w Brazylii – wybuchła w 2014 roku. Aresztowano i skazano wielu przedsiębiorców oraz członków dyrekcji koncernu, a także polityków. Straty oceniono pierwotnie na 800 mln, obecnie mówi się już o co najmniej 2 mld dolarów.

Proceder polegał na zawyżania wartości kontraktów zawieranych przez Petrobras z podwykonawcami robót inżynieryjnych oraz wydobywczych dla pozyskania „dodatkowych” środków, którymi następnie zarząd giganta naftowego Petrobras dzielił się z kierownictwem rządzącej lewicowej Partii Pracujących Luli.

PAP/RIRM

drukuj