fot. naszdziennik.pl

Rząd zajmie się projektem ustawy antyterrorystycznej

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy o działalności antyterrorystycznej. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nową wersję projektu ustawy. 

Określa on m.in. zasady prowadzenia działań antyterrorystycznych oraz współpracy przy prowadzeniu tych działań.

Za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym ma odpowiadać Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W nowej wersji projektu przewidziano, że o przedłużeniu 14-dniowego aresztu wobec osób podejrzanych o działania terrorystyczne będzie musiał zdecydować sąd.

Doprecyzowano też m.in., że trwająca do 30 dni blokada danych w internecie może dotyczyć jedynie danych mających związek ze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym.

Poseł Marek Opioła, szef sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych, podkreśla, że ta ustawa jest konieczna.

– To, co jest najważniejsze: ona wprowadza rozwiązania, które mają nas przygotować na różne ewentualności – jakiegoś niepokojącego zdarzenia o charakterze terrorystycznym, różnego rodzaju rozwiązań, które zmierzają ku temu, żeby po prostu wprowadzić zamęt i chaos. Ta ustawa jest takim narzędziem wyprzedzającym, jest wyciągnięciem wniosków z tego, co się działo w  Brukseli i dwukrotnie w Paryżu w ubiegłym roku. W związku z tym rozwiązania, które są teraz na świecie to właśnie taki krok naprzód.  Ta ustawa antyterrorystyczna jest nam niezbędna – mówi poseł Marek Opioła.  

5 maja projektem ustawy o działalności antyterrorystycznej ma się zająć rząd.

Ustawa miałaby wejść w życie 1 czerwca, przed planowanymi na lipiec Światowymi Dniami Młodzieży, a także szczytem NATO.

RIRM

drukuj