By unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe, copy Polish Institute and Sikorski Museum, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61615986

W. Brytania: Inicjatywa na rzecz upamiętnienia gen. Andersa w Narodowym Muzeum Armii

W internecie ruszyła zbiórka publiczna, której celem jest sfinansowanie ustawienia popiersia gen. Władysława Andersa w Narodowym Muzeum Armii w Londynie. Inicjatywa jest związana z przypadającą w tym roku 50. rocznicą śmierci Andersa.

Muzeum planuje zorganizować wystawę poświęconą kampanii włoskiej w czasie II wojny światowej i dyrektor placówki Justin Maciejewski – który ma polskie korzenie – chce przy tej okazji podkreślić rolę gen. Andersa i dowodzonego przez niego 2. Korpusu Polskiego. Ustawienie popiersia Andersa w muzeum, które w roku finansowym 2018-19 odwiedziły 234 tys. osób, znacząco zwiększyłoby wiedzę na temat polskiego wkładu w wysiłek wojenny aliantów – jak twierdzi.

Gen. Władysław Anders, dowódca Armii Polskiej w ZSRR, a później 2. Korpusu Polskiego, który wsławił się zdobyciem Monte Cassino w 1944 r., naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, po wojnie pozostał na uchodźstwie w Londynie, gdzie zmarł w 12 maja 1970 r. Pochowany został na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino.

Organizatorzy zbiórki planują, by rzeźba stanęła w Narodowym Muzeum Armii wiosną 2021 r. Twórcą popiersia jest Andrzej Pityński, rzeźbiarz znany przede wszystkim jako autor Pomnika Katyńskiego stojącego w Jersey City w USA. Ponieważ w piątek poinformowano o jego śmierci, popiersie Andersa – znajdujące się już w odlewni – będzie ostatnim jego dziełem.

Zbiórkę organizują Instytut im. gen. Władysława Andersa oraz Fundacja Skarbowości im. Jana Pawła II, a patronują jej córka generała i ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki oraz portal British Poles. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 65 tys. złotych. Informacje o zbiórce znajdują się na stronie internetowej: https://pomnik-andersa.pl/

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl