fot. Tomasz Strąg

Rosjanie obserwują ćwiczenia Anakonda-16

Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej przyglądają się ćwiczeniom Anakonda -16. Inspekcję rejonu obejmującego m.in. poligony Drawsko i Wędrzyn, gdzie trwają ćwiczenia, prowadzi od poniedziałku czterech inspektorów z Rosji – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.  

Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zaznacza, że obecność Rosjan, jest elementem rutynowej procedury.

W ramach tych obowiązujących wciąż porozumień pomiędzy Paktem Północnoatlantyckim a Federacją Rosyjską w stosownym terminie, gdy są podawane informacje o przygotowanych ćwiczeniach, jedna i druga strona może jako obserwator w tych ćwiczeniach uczestniczyć. To jest rutynowa standardowa procedura. Ona nie była realizowana przez ostatnie dwa lata ze względu na to, że ta sytuacja, szczególnie na wschodniej Ukrainie, (zajęcie Krymu), spowodowała, że Rosja nie uczestniczyła jako obserwator w pracach NATO i nie była dopraszana do rozmów. W tej chwili sytuacja ta najwyraźniej uległa lekkiej odwilży – mówi poseł Wojciech Skurkiewicz.

Ministerstwo Obrony Narodowej zaznacza, że ćwiczenia Anakonda, prowadzone są przy pełnej transparentności działań. Przez cały okres będą je obserwowali przedstawiciele m.in. z Białorusi, Kanady, Niemiec, Norwegii, USA czy Wielkiej Brytanii.

Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 roku co dwa lata. W tym roku jego celem jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych.

RIRM

drukuj