Rosyjski lot obserwacyjny nad Polską

Rosyjscy inspektorzy odbędą dziś lot obserwacyjny nad Polską w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach. Podczas zadania na pokładzie samolotu towarzyszyć im będzie polski zespół nadzorujący prawidłowość lotu.

Obecna misja będzie drugim i ostatnim w tym roku obserwacyjnym przelotem Rosjan nad Polską. Dystans lotu wyniesie ok. 1400 km i obejmie swoim zasięgiem północno-zachodnią Polskę.

O szczegółach rosyjskiej misji w Polsce mówi podpułkownik Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zgodnie z postanowieniami o otwartych przestworzach odbędzie się lot rosyjskiego samolotu AN-30 nad Polską. Jest to lot uzgodniony, który jest planowany zgodnie z Traktatem o Otwartych Przestworzach. W takich lotach biorą również udział Polacy. My już wykonaliśmy w tym roku dwa takie loty nad przestrzenią powietrzną Rosji i Białorusi oraz jeden nad przestrzenią Ukrainy. Na pokładzie statku powietrznego, który będzie latał nad Polską będzie również sześciu polskich przedstawicieli. Będą to głównie żołnierze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz jednostek podległych. To oni będą nadzorować to, żeby ten lot przebiegał zgodnie z założeniami, czyli by były odpowiednie parametry latu, prędkość, pułap czy trasa, po jakiej zaplanowany był lot – wskazuje Szczepan Głuszczak.

Traktat o Otwartych Przestworzach został zawarty w 1992 r. w Helsinkach, a jego sygnatariuszami są 34 państwa. Jego głównym celem jest zwiększenie poprzez obserwację z powietrza otwartości i przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez państwa-strony.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl