fot. flickr.com

MZ: śmierć mózgu będzie stwierdzało dwóch lekarzy

Dwóch specjalistów będzie stwierdzało śmierć mózgu przed pobraniem narządów. Taką zmianę zaproponowało Ministerstwo Zdrowia. Obecnie o śmierci mózgu orzeka komisja złożona z trzech lekarzy specjalistów.

Resort przekonuje jednak, że w większości krajów europejskich, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie dwóch lekarzy stanowi skład wystarczający do procedowania orzekania o śmierci mózgu.

Wiceszefowa sejmowej Komisji Zdrowia, poseł PiS-u Joanna Kopcińska, zwraca uwagę, że obecne przepisy pochodzą jeszcze z lat 80-tych.

– Wtedy w skład komisji wchodził jeszcze medyk sądowy, który miał zabezpieczać postępowanie dowodowe. W tej chwili odchodzimy od tego, jest uaktualnienie. Medyk sądowy nie będzie brał w tym udziału, natomiast orzekać będą specjaliści w danej dziedzinie. Te zmiany są jak najbardziej konieczne i niezbędne, bo trzeba uaktualnić, a nie bazować na starych, mogących budzić pewnego rodzaju wątpliwości, zapisach – podkreśla poseł Joanna Kopcińska.

Ministerstwo Zdrowia chce ponadto, aby przepisy dotyczące procedury stwierdzania zgonu przed pobraniem narządów znalazły się w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Obecnie znajdują się one w tzw. ustawie transplantacyjnej.

Zdaniem resortu stwarza to w społeczeństwie bardzo niekorzystne wrażenie, że orzekanie śmierci wskutek nieodwracalnego ustania czynności mózgu czy zatrzymania krążenia, służy jak najszybszemu pobieraniu narządów.

RIRM

drukuj