fot. Marek Borawski/KPRP

Toruń: prezydent A. Duda odbierze informację na temat wdrażania programu Wisła

Prezydent Andrzej Duda złoży dziś wizytę w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Na miejscu odbierze informację na temat wdrażania programu Wisła i wchodzącego w jego skład systemu Patriot w polskich Siłach Zbrojnych.

W wydarzeniu będzie też uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Umowa na dostawę systemu została zawarta w 2018 roku. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że obecnie trwają testy sprzętu.

Szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Michał Jach, podkreśla, że system Patriot to ważny element budowania parasola ochronnego nad polskim niebem.

– To jest niezwykle istotne, żeby mieć pełną przykrywkę przed atakami z powietrza, bo tylko wtedy możemy zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej, naszym wojskom przed atakami – oczywiście mówimy o atakach ze strony rosyjskiej. Jest to niezwykle złożony system, ale w tym roku mamy już przeszkoloną część załóg do obsługi tego systemu. Pierwsze elementy tego systemu, niezwykle drogiego i złożonego, zaczną spływać do Polski już w tym roku – mówi Michał Jach.     

Polska na razie zakupiła dwie baterie Patriot, ale stara się o zakup kolejnych sześciu. W maju nasz kraj wystąpił do producenta w USA z zapytaniem ofertowym.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl