fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent A. Duda podczas szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki: Państwa NATO powinny zwiększyć wydatki na obronność

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Rydze, że państwa NATO powinny zwiększyć wydatki na obronność. Polski prezydent zabrał głos podczas odbywającego się na Łotwie szczytu państw Bukaresztańskiej Dziewiątki.

W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Rosja jest gotowa wykorzystać wszystkie dostępne siły i środki, aby osiągnąć „swoje niemal imperialne cele”, a jej gospodarka pracuje w trybie wojennym. Prezydent zaznaczył, że zmusza nas to do zwiększenia wysiłków na rzecz zapewniania wiarygodnej obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO.

Prezydent RP proponuje, by wydatki na obronę w państwach należących do Sojuszu zostały zwiększone z dwóch do trzech procent PKB.

– Musimy być świadomi tego, że bezpieczeństwo nie jest czymś tanim. Widzimy, iż gospodarka Rosji została już przestawiona na tory wojenne. Powinniśmy również zwiększyć nasze wydatki na obronność. To naturalny krok na rzecz wzmocnienia naszych zdolności obronnych. Mam nadzieję, że dzisiejszy szczyt B9 przyczyni się do wypracowania jednolitego konkretnego głosu państw leżących między Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym w przededniu szczytu NATO w Waszyngtonie, że szczyt ten potwierdzi siłę więzi transatlantyckiej, jak również wiarygodność sojuszniczej postawy odstraszania i obrony – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Podczas szczytu B9 liderzy krajów położonych na wschodniej granicy NATO omawiają m.in. zbliżający się szczyt Sojuszu w Waszyngtonie. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że głos wschodniej flanki przed tym wydarzeniem musi być usłyszany.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl