fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

„Solidarność” w zakładzie Yazaki w Mikołowie sprzeciwia się planowanym zwolnieniom grupowym

„Solidarność” w zakładzie Yazaki w Mikołowie sprzeciwia się planowanym przez firmę zwolnieniom grupowym. Pracę może stracić 230 osób. „Solidarność” zwraca uwagę, że może to być druga tak drastyczna redukcja zatrudnienia w Yazaki.

Związkowcy podkreślają, że redukcja zatrudnienia musi być poprzedzona konsultacjami na poziomie Europejskiej Rady Zakładowej Koncernu. Mają one ruszyć w środę. Z kolei we wtorek mija termin na uzgodnienie regulaminu zwolnień grupowych między związkowcami a pracodawcą. W przypadku braku porozumienia firma może nie uwzględnić postulatów związkowców.

Przewodnicząca „Solidarności” w Yazaki, Katarzyna Grabowska, zaznaczyła, że związkowcy oczekują wstrzymania działań związanych ze zwolnieniami.

– Na poziomie europejskim nie rozpoczęły się jeszcze konsultacje, a na poziomie lokalnym te kwestie nie mogą być poruszane, dopóki na poziomie europejskim nie zostaną zakończone. Nawet jak będą przeprowadzone konsultacje na poziomie europejskim, to nie mamy gwarancji, że uda nam się odmienić przyszłość losu tego zakładu i pracowników. Jednak prawo jest prawem i sam zarząd spisał kiedyś z nimi umowę, której powinien przestrzegać. Już nawet prawo wewnętrzne Yazaki mówi o pewnych procedurach, konsultacjach i terminach, a do tego [dochodzi – red.] prawo Unii i prawo polskie. Więc wszystkie procedury, przepisy, nie zostały przez pracodawcę dotrzymane – podkreśliła Katarzyna Grabowska.

„Solidarność” zwraca uwagę, że może to być druga tak drastyczna redukcja zatrudnienia w Yazaki. W 2020 roku zwolnionych zostało 500 osób. Wówczas pracownicy otrzymali wysokie odprawy. Teraz zarząd zaproponował załodze o wiele niższe stawki, na co ta się nie zgadza.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl