fot. Monika Bilska

Wybory do PE: Pozostał tydzień na zgłaszanie się do pracy w komisji wyborczej

Wyborca, który chce zaangażować się w pracę obwodowej komisji wyborczej w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego ma jeszcze tydzień na zgłoszenie się do właściwego komitetu wyborczego lub urzędu gminy. Termin mija 26 kwietnia.

26 maja będziemy wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W tym celu powołuje się obwodowe komisje wyborcze. Kandydatów do ich składu można jeszcze zgłaszać przez najbliższy tydzień – do piątku 26 kwietnia. Takie osoby muszą mieć ukończone 18 lat na dzień zgłoszenia do komisji. Kandydatem do składu komisji nie może być: kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy, mąż zaufania, obserwator społeczny, osoba, której udzielono pełnomocnictwa do głosowania w wyborach. Osoby spokrewnione z kandydatami w wyborach mogą być członkami obwodowych komisji wyborczych, ale wyłącznie w innych okręgach wyborczych niż okręg, w którym kandyduje osoba z nimi spokrewniona. Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i w czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości oraz przekazanie ich właściwej komisji wyborczej. Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Na początku marca Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu, Senatu, prezydenckich i do PE. Przewodniczący komisji mogą liczyć na 500 zł, a nie jak dotychczas na 200 zł, ich zastępcy – 400 zł zamiast 180 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych – 350 zł zamiast 160 zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl