fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Minister obrony narodowej złożył wieniec pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej

W ramach obchodów Święta Lotnictwa Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożył wieniec pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. przy pl. Piłsudskiego w Warszawie – poinformowało we wtorek na Twitterze MON.

„W ramach obchodów #ŚwiętoLotnictwa szef MON @mblaszczak złożył wieniec pod pomnikiem ofiar #KatastrofaSmoleńska na Placu Piłsudskiego w @Warszawa” – podał resort.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Święto Lotnictwa jest obchodzone w lotnictwie wojskowym i cywilnym w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura lecieli polskim samolotem RWD-6.

PAP/RIRM

drukuj