fot. PAP/Mateusz Marek

Szef MON: Krajobraz bezpieczeństwa w Europie ulega wyraźnemu pogorszeniu w wyniku polityki Rosji 

Krajobraz bezpieczeństwa w Europie ulega wyraźnemu pogorszeniu w wyniku polityki Rosji – ocenił szef MON Mariusz Błaszczak podczas Warsaw Security Forum w Warszawie. Podkreślił, że polityka Rosji polega na stałym budowaniu potęgi militarnej oraz tworzeniu zagrożeń w relacjach zagranicznych.

Konferencja organizowana przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego jest miejscem wymiany doświadczeń i poglądów w obszarze polityki bezpieczeństwa państw NATO, Unii Europejskiej oraz państw partnerskich. Minister obrony inaugurując obrady podkreślił, że to dobre miejsce do omawiania ważnych kwestii związanych z bezpieczeństwem.

Mariusz Błaszczak wskazał, że jest to jeden z koncepcyjnych wkładów regionu w obecną debatę na temat wzmocnienia naszej obrony i odporności na kluczowe zagrożenia. Według szefa MON wojownicza i pełna gróźb polityka zagraniczna i obronna Rosji, w połączeniu z coraz bardziej wyrafinowanymi technikami hybrydowymi, generuje spektrum wyzwań dla bezpieczeństwa w Europie. Jako duże zagrożenie wskazał też kryzys migracyjny na granicy wywoływany przez władze Białorusi. Dlatego spójność i jedność wspólnoty euroatlantyckiej pozostają warunkiem wstępnym skutecznej strategii przeciwdziałania tym zagrożeniom – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Powinna mieć ona na celu skuteczne wdrażanie zdolności operacyjnych, jak również długookresową współpracę w technologiach obronnych. Nasze wzmocnione wysiłki obronne należy postrzegać także, jako dodatkowy wkład Polski do bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń wśród wszystkich członków wspólnoty euroatlantyckiej. Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych musi być związane z gotowością partnerów europejskich  do bardziej sprawiedliwego podziału tych obowiązków i do wzmocnienia ich zdolności obronnych. Musimy wszyscy postrzegać samych siebie jako dostawców bezpieczeństwa – dodał polityk.

Warsaw Security Forum potrwa do środy.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/radiomaryja.pl/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl