fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Morawiecki apeluje do D. Tuska o odcięcie się od dawnej prorosyjskiej polityki

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Donalda Tuska o zdecydowane odcięcie się od polityki prorosyjskiej. Szef rządu zaznaczył, że wizyta Donalda Tuska w Moskwie w 2008 r. zapoczątkowała ocieplanie relacji  polsko-rosyjskich i zachęciła Władimira Putina do prowadzenia imperialnej polityki wobec naszego regionu Europy.

Mateusz Morawiecki zaapelował do lidera opozycji, Donalda Tuska, by ten odciął się od polityki prorosyjskiej. Przypomniał też wydarzenia, do których – jak mówił – doszło po wizycie Donalda Tuska w Moskwie w 2008 roku.

Wymienił wśród nich m.in. podpisanie długoterminowych umów, uzależniających  Polskę od Rosji, rezygnację z gazociągu Baltic Pipe, budowę gazociągów Nord Stream, przekazanie śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej Rosji oraz atak na Ukrainę w 2014 roku.

Szef rządu podkreślił, że ważne jest, aby tuż przed planowaną wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, a także rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę, Donald Tusk odciął się od swoich fundamentalnych błędów.

– Zwracam się z apelem do Donalda Tuska, aby odciął się od swoich błędów, które zaczęły się równo 15 lat temu podczas jego wizyty na Kremlu, aby przyznał się do wielkiego błędu geopolitycznego, wielkiego błędu strategicznego, w który brnął, w który realizował właściwie ku satysfakcji naszych zachodnich sąsiadów, którzy tworzyli sobie swoje ówczesne powiązania z Rosją. Wiemy dzisiaj, jakim strategicznym błędem były te powiązania – mówił premier RP.

Mateusz Morawiecki podkreślił też, że dziś świat zachodni przyznaje rację rządowi Prawa i Sprawiedliwości w sprawie polityki Rosji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl