fot. PAP/Piotr Nowak

Premier M. Morawiecki apeluje do Węgrów o jak najszybszą rezygnację z ropy sprowadzanej z Rosji

Premier RP Mateusz Morawiecki zaapelował, by Węgrzy jak najszybciej zrezygnowali z rosyjskiej ropy. Węgry to jedno z państw Unii Europejskiej, które blokuje możliwość wprowadzenia na terenie Unii embarga na ropę z Rosji.

W odpowiedzi na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, Unia Europejska pracuje nad szóstym pakietem sankcji wobec państwa rządzonego przez Władimira Putina. Prace nad wprowadzeniem w Unii embarga na rosyjską ropę wyhamowały Czechy, Słowacja czy Węgry. To kraje, które nie mają dostępu do morza i baz przeładunkowych. Węgierski premier Viktor Orban sprzeciwia się dyskusji na unijnym szczycie o embargu na ropę z Rosji.

– Racją jest, że Węgrzy tutaj niejako przodują. To Węgry proszą o najdłuższe okresy przejściowe i o rozwiązania, które pomogą im uzupełnić wąskie gardła w infrastrukturze przesyłu ropy. Apeluję, żeby Węgrzy jak najszybciej zrezygnowali z ropy rosyjskiej – akcentował premier Mateusz Morawiecki.

Unijną solidarność osłabia również podejście Niemiec i Francji, które nie idą w kierunku szybszej eliminacji dostaw ropy z Rosji. Specjalną opłatę wyrównawczą – jak mówił premier Morawiecki – zaproponował nasz kraj.

– Jeśli ktoś dłużej będzie importował ropę z Rosji i będzie ją importował taniej, bo Rosji zależy na tym, żeby za wszelką cenę sprzedać tę ropę, to nie może odnosić korzyści wobec tych krajów i tych przedsiębiorców, którzy zrezygnują z ropy szybciej – podkreślił szef rządu.

O tym rozwiązaniu premier Mateusz Morawiecki będzie szerzej mówił na Radzie Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl