fot. PKWP

Ks. prof. W. Cisło: Chiny to Kościół męczenników

Chiny mają wielu męczenników – mówił ks. prof. Waldemar Cisło w kontekście Światowego Dnia Modlitw za Kościół w Chinach. Dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia PKWP przywołał historię biskupa Hana, zmarłego w 2007 roku po 35 latach spędzonych w niewoli. Przypomniał też, że restrykcjom poddany został ks. kard. Joseph Zen z Hongkongu. 

Raport nt. prześladowań, przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wskazuje, że chrześcijanie w Chinach są poddawani intensywnym represjom. Reżim Xi Jinpinga dławi wszelkie przejawy wolności, próbując podporządkować religię aparatowi władzy. Zbudowano system inwigilacji, a osiągnięcia techniki służą ograniczaniu praw człowieka.

Dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia PKWP, ks. prof. Waldemar Cisło, przypomniał, że Kościół w Chinach jest podzielony.

„Mamy tam Kościół podziemny – ten, który jest wierny Watykanowi, i Kościół tzw. państwowy, który przypomina polskich księży patriotów” – wyjaśnił.

Na tych, którzy tworzą Kościół podziemny, reżim próbował wymusić ustępstwa. Żądał od kapłanów pełnego podporządkowania się państwu. Księża z prowincji Jiangxi, którzy odmówili, zostali umieszczeni w areszcie domowym. Zakazano im zaangażowania w jakąkolwiek działalność religijną.

Nękania i aresztowań doświadcza kościelna hierarchia. Od 2003 roku nie widziano ks. bp. Jamesa Su Zhimina z Baoding, który w więzieniu spędził w sumie 40 lat. Pięć razy w ciągu dwóch lat aresztowany był ks. bp Wenzhou Peter Shao Zhumin. Ks. bp Vincent Guo Xijin z Mindong w prowincji Fujian został zdegradowany na stanowisko biskupa pomocniczego, by zrobić miejsce biskupowi mianowanemu przez Pekin.

Ks. prof. Waldemar Cisło mówił, że w Chinach mamy wielu męczenników.

„Choćby jednego z biskupów, który stał się symbolem prześladowania tego Kościoła. To ks. bp John Han Dingxian. Mamy jego zdjęcie z policyjnego aresztu w prowincji Hebei z 2005 roku” – wskazał dyrektor Sekcji Polskiej PKWP.

Dodał, że kapłan „zmarł w 2007 roku, po 35 latach przebywania w niewoli”. Ciało biskupa zostało spalone. Reżim nie chciał, by jego grób stał się miejscem pielgrzymek i modlitw.

Najnowsze dane, jakie zebrało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wskazują, że w Chinach żyje ok. 100 mln chrześcijan.

„Chrześcijanie stanowią 7,4 proc. wszystkich mieszkańców. Katolików, według naszych danych, jest ok. 10 mln, czyli 0,7 proc. populacji” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.

Przypomniał, że Watykan, by złagodzić restrykcje wobec wierzących, podjął rozmowy z chińskim reżimem.

„Ze strony katolików chińskich ten dialog nie cieszy się jednak wielkim respektem. Przykładem jest ks. kard. Zen i jego postawa, krytyczna wobec tego, co się dzieje” – dodał dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia PKWP.

Ks. kard. Joseph Zen Ze-kiuna to emerytowany biskup Hongkongu, który ma stanąć przed sądem. Władze zabrały mu paszport, co uniemożliwia księdzu kardynałowi opuszczenie kraju. Duchowny został aresztowany 11 maja.

Już sama jego nominacja w 2006 roku została odebrana jako „akt wrogi Chinom”. Ks. kard. Zen określał się „czerwonym kardynałem”, przez co chciał zwrócić uwagę na krew chrześcijan przelaną za dotrzymanie wierności Chrystusowi, zarówno tych z Kościoła oficjalnie uznanego i tego podziemnego.

Ks. prof. Waldemar Cisło wytyka Europie, że – będąc głuchą na tragedię chrześcijan – poświęca podstawowe wartości i obronę praw człowieka dla zysków czerpanych z kontaktów handlowych z Chinami. Dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia PKWP zachęcił wiernych, by byli solidarni z tymi, którzy cierpią.

„Prześladowania i uciążliwości nakładane na Kościół podziemny powodują, że ten dialog Watykanu z Pekinem staje się coraz trudniejszy. Tym bardziej potrzebna jest nasza modlitwa” – zaznaczył.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił w 2007 roku Ojciec Święty Benedykt XVI.

Biuro Prasowe PKWP Polska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl