fot. flickr.com

W Warszawie wyląduje dziś samolot ze sprzętem medycznym z Chin

Dziś w Warszawie wyląduje specjalny samolot z pierwszą partią sprzętu medycznego z Chin. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będą kolejne transporty. Wszystko dzięki dobrym relacjom Polski z Państwem Środka.

Sprzęt medyczny z Chin o wartości ponad 5 mln dolarów zostanie przetransportowany dreamlinerem LOT-u. Zakup blisko 20 nowoczesnych respiratorów medycznych, 100 tys. sztuk kombinezonów, 200 tys. par gogli oraz 500 tys. maseczek sfinansowała państwa spółka KGHM Polska Miedź.

Zakup sprzętu był możliwy dzięki działaniom prezydenta Andrzeja Dudy, który wczoraj odbył rozmowę z prezydentem Chin.

– Pan prezydent powiedział, że mamy zielone światło, aby takich zakupów dokonywać i one są dokonywane. W czwartek pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym wyposażeniem. W najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Sprzęt z Chin ma zapewnić bezpieczeństwo w pierwszej kolejności personelowi medycznemu. Wsparcie finansowe szpitali zapowiedział też prezes Orlenu Daniel Obajtek.

„6 mln zł od Fundacji PKN Orlen trafi w najbliższych dniach do 11 szpitali z oddziałami zakaźnymi. Środki zostaną przeznaczone na poszerzenie bazy laboratoryjnej, zakup karetek, sprzętu medycznego, a także środków ochrony indywidualnej i środków dezynfekcyjnych” – napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

Polska jest też gotowa wspierać swoich sąsiadów w transporcie sprzętu zakupionego przez nich w Chinach.

– Chcemy wspierać naszych sąsiadów. Uważamy, że solidarność w tym bardzo trudnym czasie jest potrzebna – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Rozmowę prezydentów Polski i Chin odnotowały chińskie media, podkreślając, że Warszawa jest ważnym partnerem Pekinu w Unii Europejskiej oraz Europie Środkowo-wschodniej.

 

TV Trwam News

drukuj