fot. flickr.com

Chiny: rząd wzmocni kontrolę nad treściami w internecie

Rząd ChRL przyspieszy prace nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi walki z cyberprzestępczością oraz ochrony nieletnich internautów, a od platform online będzie wymagał większej „samodyscypliny” – podała we wtorek chińska oficjalna agencja prasowa Xinhua.

Władze opublikowały wytyczne, zgodnie z którymi cyberprzestrzeń powinna być używana do edukowania społeczeństwa na temat Komunistycznej Partii Chin i jej osiągnięć.

Platformy internetowe będą musiały podnieść „samodyscyplinę” i usprawnić zarządzanie treściami, w tym streamingiem na żywo, a internauci będą zachęcani do udziału w kontroli treści online.

Xinhua nazywa zapowiadane zmiany promowaniem „cywilizowanego” internetu, w którym nacisk ma być kładziony na kluczowe wartości socjalistyczne.

Wytyczne rządu ChRL obejmują przyjęcie jasnego stanowiska przeciwko „historycznemu nihilizmowi” rozumianemu jako wszelkie próby wykorzystania przeszłości do kwestionowania przewodniej roli partii. W sieci promowane powinny być także „właściwe wartości moralne”. Zapowiadane zmiany mają pomóc chińskiej młodzieży w korzystaniu z internetu w sposób „właściwy” i „bezpieczny”.

W czasie trwającej pandemii COVID-19 chińskie władze jeszcze bardziej zacieśniły kontrolę nad treściami online i swoimi mediami – zauważa organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) „Intensywnie korzystając z nowych technologii reżim prezydenta Xi Jinpinga wprowadził model społeczny oparty na kontroli informacji i internetowym nadzorze swoich obywateli. Chińskie media państwowe i prywatne znajdują się pod coraz silniejszą kontrolą partii komunistycznej” – ocenia RSF.

Organizacja zwraca uwagę, że w więzieniach przebywa obecnie ponad 115 osób walczących o wolność prasy, wśród nich dziennikarze, blogerzy i dysydenci.

Chiny zajmują 177. na 180 miejsc w przygotowywanym przez RSF Światowym Indeksie Wolności Prasy.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl