[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Sojusz chińsko-rosyjski jest najgroźniejszym sojuszem dla bezpieczeństwa narodowego

Stany Zjednoczone koncentrują swój wysiłek na obronie wobec agresji chińskiej. Polska musi wziąć to pod uwagę zarówno w polityce przemysłowej, jak i w polityce bezpieczeństwa narodowego. Sojusz chińsko-rosyjski jest najgroźniejszym sojuszem dla współczesnej cywilizacji i bezpieczeństwa narodowego – powiedział Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, w felietonie „Głos Polski” na antenie TV Trwam.

Antoni Macierewicz odniósł się do zmiany prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Marszałek senior Sejmu powiedział, że „całość koncepcji geopolitycznej, którą realizuje Prawo i Sprawiedliwość, oparta jest na założeniu, że USA są naszym strategicznym sojusznikiem”.

– To zaczęło się jeszcze za prezydentury Baracka Obamy – w tym czasie rozpoczęły się rozmowy nt. wprowadzenia wojsk amerykańskich jako istotnego sojusznika dającego nam gwarancję obrony przez zagrożeniami rosyjskimi. To prezydent Obama podpisywał decyzję szczytu warszawskiego, który ustanowił obecność NATO na wschodniej flance. Sojusz polsko-amerykański był już ukształtowany wcześniej, chociaż został wzmocniony za prezydentury Donalda Trumpa – wskazał b. szef MON.

Autor felietonu zaznaczył, że z powyższych powodów „nie było wątpliwości, że sojusz będzie kontynuowany przez demokratyczną administrację Joe Bidena”.

– Pewność nie powstrzymywała lewicowej propagandy przed twierdzeniem, że będzie katastrofa i Polska zostanie odsunięta. (…) W czwartek odbyła się bardzo ważna rozmowa Doradcy Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake’a Sullivana, z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem, oraz  Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztofem Szczerskim. Sama tematyka rozmów wskazuje, że mamy do czynienia z kontynuacją polityki, która dała Polsce siłę i bezpieczeństwo – zauważył Antoni Macierewicz.

Pierwszorzędnym tematem było bezpieczeństwo militarne wschodniej flanki. Rozmawiano także o bezpieczeństwie energetycznym – kontynuował.

– Dzięki energetycznemu sojuszowi polsko-amerykańskiemu budujemy Międzymorze, dajemy możliwość zróżnicowania zaopatrzenia energetycznego i uniezależnienie od Rosji. (…) Podjęto także temat polityki wobec Rosji i Chin. Kontynuacja podstawowych norm i zasad, podstawowych kryteriów, jakie łączą Polskę z USA, będzie realizowana. (…) Stany Zjednoczone koncentrują swój wysiłek na obronie wobec agresji chińskiej. Polska musi wziąć to pod uwagę zarówno w polityce przemysłowej, jak i w polityce bezpieczeństwa narodowego. Sojusz chińsko-rosyjski jest najgroźniejszym sojuszem dla współczesnej cywilizacji i bezpieczeństwa narodowego – wskazał b. minister obrony narodowej.

radiomaryja.pl

drukuj