Autorstwa Jindřich Nosek (NoJin) - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83620032

Służby bezpieczeństwa Hongkongu aresztowały ks. kard. Josepha Zena

Ks. kard. Joseph Zen został aresztowany przez służby bezpieczeństwa Hongkongu. Ten 90-letni duchowny – według lokalnych mediów – miał narazić się władzy poprzez zaangażowanie w pro-demokratyczny ruch społeczny.

Duchowny oraz czterech innych aresztowanych pełnili funkcję powiernika Funduszy Pomocy Humanitarnej 612. Fundusz zajmował się finansową pomocą prawną zatrzymanych w czasie protestów, które odbywały się w 2019 roku. Rok temu instytucję finalnie rozwiązano po tym, jak policja bezpieczeństwa miała zmusić do udostępnienia szczegółów przeprowadzanych przez nich operacji.

Do niepokojów społecznych w Hongkongu doszło w 2012 roku, kiedy to Xi Jinping zaczął silnie ingerować w politykę autonomii (Honkong od czasu powrotu do Chin ma status Specjalnego Regionu Administracyjnego – red.) i naruszać swobody obywatelskie mieszkańców. Przywódca Chin dążył wówczas do budowy jednolitego ustroju w ramach całego państwa.

Niezadowolenie z takich działań doprowadziło do protestów w 2019 roku. Impulsem do wyjścia na ulice Hongkongu okazał się projekt ustawy, który pozwalał na ekstradycję obywateli do Chińskiej Republiki Ludowej. Obawy dotyczyły głównie tego, że prawodawstwo stanie się narzędziem w rękach autorytarnego przywódcy do nękania przeciwników władzy. Nowe prawo ostatecznie zostało wprowadzone, a liderzy protestów udali się na emigrację lub zostali aresztowani.

Ks. kard.  Joseph Zen był znany z tego, że krytycznie wypowiadał się na temat dyktatorskich zakusów Pekinu. Duchowny często w swoich wypowiedziach podkreślał, że nowa ustawa może przyczynić się do uciszenia głosu Kościoła. Jak zaznaczył amerykański serwis Catholic News Agency, do tej pory Stolica Apostolska wstrzymywała się od komentowaniem wydarzeń w Hongkongu.

Jednak teraz sytuacja dotycząca katolickiego duchownego zmusiła Watykan do reakcji.

„Stolica Apostolska przyjęła z zaniepokojeniem wiadomość o aresztowaniu kardynała Zena i z najwyższą uwagą śledzi rozwój sytuacji” – czytamy w oświadczeniu biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

W sobotnich wyborach na szefa autonomii wygrał chiński lojalista John Lee. Jak twierdzą komentatorzy, otwiera to kolejny rozdział w zacieśnianiu chińskiej kontroli nad miastem. Sam elekt mówił jeszcze przed wyborami, że jest katolikiem, a na spotkaniu z młodzieżą 4 maja John Lee odniósł się do sprawy skazanych za prodemokratyczne protesty w ostatnich latach. Powiedział wówczas, że  należy dać „szansę powrotu do społeczeństwa po odbyciu kary” oraz że „rząd, opinia publiczna, różne organizacje, w tym pozarządowe, charytatywne i firmy chętnie oferują pomoc”. W obecnej sytuacji jego słowa nabierają zupełnie innego znaczenia, a aresztowanie duchownego wskazuje na odmienny kierunek działań polityka.

catholicnewsagency.com/ncregister.com/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl