Hongkong: dziesiątki tysięcy ludzi protestowały przeciwko autorytaryzmowi

Dziesiątki tysięcy Hongkończyków wyszły w niedzielę na ulice w marszu przeciwko autorytaryzmowi. Protest dotyczył m.in. kar więzienia dla młodych przywódców „rewolucji parasolek” z 2014 roku i dyskwalifikacji prodemokratycznych posłów hongkońskiego parlamentu.

Mimo ulewnego deszczu dziesiątki tysięcy mieszkańców specjalnego regionu administracyjnego wzięły udział w marszu zorganizowanym przez środowiska demokratyczne w 68. rocznicę proklamacji komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej. Część manifestantów chroniła się przed deszczem pod żółtymi parasolkami, które niesiono w nawiązaniu do masowych protestów, które zablokowały centrum miasta na prawie trzy miesiące w 2014 roku.

Marsz ruszył ok. godziny 15.00 czasu lokalnego (11.00 czasu polskiego) z boisk piłkarskich w Parku Wiktorii w okolicy Causeway Bay. Demonstranci przeszli ulicą Hennessy Road pod budynki rządowe w dzielnicy Admiralty. Według organizatorów w proteście wzięło udział 40 tys. osób.

Motywem przewodnim marszu był sprzeciw wobec autorytaryzmu, o który demonstranci oskarżają zarówno władze w Pekinie, jak i lojalny wobec niego lokalny rząd Hongkongu. Środowiska demokratyczne twierdzą, że władze centralne coraz silniej ingerują w politykę wewnętrzną regionu, który zgodnie z formułą „jeden kraj, dwa systemy” powinien mieć autonomię w tym zakresie.

„(Władze centralne) ingerują w praktycznie wszystkie sprawy w Hongkongu, w tym w media i uczelnie, a teraz próbują nawet manipulować wymiarem sprawiedliwości” – wyjaśnił PAP pod budynkiem hongkońskiego parlamentu rzecznik Ligi Obrony Wolności Hongkongu Hon Lin-shan.

Około 100 hongkońskich aktywistów grożą obecnie kary pozbawienia wolności za działalność demokratyczną, w tym za udział w „rewolucji parasolek”. W ostatnich miesiącach do więzienia trafiło 16 działaczy, w tym młodzi przywódcy ruchu Occupy z 2014 roku Joshua Wong i Nathan Law.

„Protestujemy przeciwko rządowi, który wsadził do więzienia liderów ruchu Occupy (…). Protestujemy przeciwko rządowi w Pekinie, rządowi Hongkongu i przeciwko policji” – powiedział PAP jeden z uczestników marszu, Hongkończyk Johnny Shu.

Uczestnicy marszu wyrażali sprzeciw m.in. wobec dyskwalifikacji czterech prodemokratycznych działaczy wybranych w 2016 roku do LegCo (hongkońskiego parlamentu), którzy zostali pozbawieni mandatów, gdyż w niewłaściwy sposób złożyli przysięgi poselskie. Władze w Pekinie używają tej „trywialnej sprawy”, by wywołać „tajfun w filiżance herbaty” i „anulować decyzję mieszkańców Hongkongu”, którzy wybrali ich jako swoich przedstawicieli w parlamencie regionu – ocenił Hon.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl