fot. PAP/EPA

USA potępiają nowe prawo o bezpieczeństwie w Hongkongu, grożą dalszymi krokami

Stany Zjednoczone potępiły we wtorek uchwalenie przez Chiny nowego prawa o bezpieczeństwie w Hongkongu jako naruszenie międzynarodowych zobowiązań Pekinu i zagroziły kontynuowaniem zdecydowanych działań „przeciwko tym, którzy zdławili wolność i autonomię Hongkongu”.

„Tak jak Pekin traktuje teraz Hongkong jako +jeden kraj, jeden system+ tak samo muszą (traktować go) Stany Zjednoczone – oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Ullyot. – Wzywamy Pekin do natychmiastowej zmiany kursu”.

Wywodząca się z Partii Demokratycznej przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wezwała do nałożenia sankcji na ChRL i podjęcia innych kroków. Według niej nowe „brutalne prawo” dla Hongkongu „przestraszy, zastraszy i stłumi” tych, którzy pokojowymi metodami poszukują wolności.

„Musimy wziąć pod uwagę wszystkie dostępne narzędzia, w tym ograniczenia wizowe i restrykcje ekonomiczne” – oświadczyła.

W poniedziałek władze USA ogłosiły wstrzymanie eksportu do Hongkongu sprzętu wojskowego i ograniczenie dostępu tego terytorium do amerykańskich technologii. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyjaśnił, że Hongkong nie może być w dalszym ciągu traktowany odmiennie od Chin, ponieważ utracił swoją autonomię.

Państwo Środka już zapowiedziało, że podejmie kroki w odpowiedzi na pozbawienie Hongkongu specjalnych przywilejów handlowych przez USA. Pekin nie sprecyzował, po jakie środki odwetowe może sięgnąć.

Organ kierowniczy chińskiego parlamentu jednomyślnie przyjął we wtorek projekt kontrowersyjnego prawa o bezpieczeństwie państwowym dla Hongkongu i zdecydował o dopisaniu tych przepisów bezpośrednio do aneksu Prawa Podstawowego, czyli hongkońskiej minikonsytucji.

Nowe przepisy zostały opublikowane i weszły w życie o godz. 23.00 czasu lokalnego (godz. 17.00 w Polsce).

Szefowa władz Hongkongu Carrie Lam wyraziła zadowolenie z przyjęcia projektu oraz przekonanie, że wprowadzenie go w życie pomoże złagodzić niepokoje społeczne, które wstrząsały Hongkongiem od prawie roku.

Według chińskich władz przepisy służą zwalczaniu działalności terrorystycznej, separatystycznej i wywrotowej oraz zmów z zagranicznymi siłami. Urzędnicy twierdzą, że będą one dotyczyły tylko niewielkiej liczby osób zagrażających bezpieczeństwu państwowemu.

Krytycy oceniają jednak, że nowe przepisy położą kres wolności i praworządności, które odróżniają Hongkong od Chin kontynentalnych i uznawane są za kluczowe dla jego pozycji jako centrum finansowego. Narzucenie tych praw Hongkongowi z pominięciem jego lokalnej legislatywy uznawane jest za podważenie autonomii regionu, przewidzianej zasadą „jednego kraju, dwóch systemów”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl