fot. flickr.com

Premier Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec m.in. o migracji i Nord Stream 2

Migracja, Nord Stream 2, napięcia między Europą a USA oraz relacje dwustronne były tematami rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel w Berlinie.

Do spotkania doszło przy okazji odbywającego się tam IX Petersburskiego Dialogu Klimatycznego, który jest przygotowaniem do grudniowego szczytu COP 24 w Polsce.

Szef polskiego rządu na briefingu prasowym powiedział, że w rozmowie z kanclerz Niemiec poruszył kluczowe sprawy, takie jak np. migracja. Powiedział, że staramy się znaleźć w tej sprawie konsensus. Zauważył, że kanclerz z uznaniem wyraziła się o tym, że my przyjmujemy uchodźców z Azji Centralnej i zza naszej wschodniej granicy.

Premier Polski powtórzył nasze krytyczne stanowisko wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Podkreślił też, że Polska i Niemcy mają dzisiaj wyjątkową rolę do odegrania w obszarze geopolityki. Premier wskazał przy tym na napięcia europejsko-amerykańskie.

– Chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby napięcia miedzy USA a Europą zmniejszyły się, bo te więzy transatlantyckie – tutaj również zgodziliśmy się z panią kanclerz – są kluczowe, absolutnie fundamentalne dla zachowania pokoju na świecie. Jak wiemy, nie wszystkie kraje w Unii Europejskiej reprezentują podobne stanowisko, a w tym kluczowym obszarze geopolitycznym Polska może być sojusznikiem Niemiec, Niemcy mogą być sojusznikiem Polski przy zahamowaniu tej spirali wojny handlowej, wzajemnych niechęci – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w obszarze relacji dwustronnych w rozmowie z kanclerz Angelą Merkel poruszył wszystkie ważne sprawy, takie jak: sytuację Polonii niemieckiej oraz języka polskiego w Niemczech i jego nauczania.

Poruszony został także gospodarczy wymiar naszych relacji z zachodnim sąsiadem oraz temat współpracy międzyrządowej.

RIRM

drukuj