fot. PAP/Wojtek Jargiło

Premier zwrócił się z propozycją podwyżki maksymalnego mandatu

Dziesięciokrotną podwyżkę maksymalnego mandatu z 500 zł do 5 tys. zł zakłada rządowa propozycja, która ma walczyć z piratami drogowymi. O zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe zwrócił się do poszczególnych resortów premier Mateusz Morawiecki.

Ministerstwa mają teraz opracować zmiany w taryfikatorze mandatów oraz w prawie wykroczeń. W gestii resortu spraw wewnętrznych i administracji leży ustalenie stawek za wykroczenie w ruchu drogowym.

Z kolei Ministerstwo Infrastruktury jest na finiszu regulacji prawnych, które są odpowiedzią na propozycję premiera. O szczegółach mówi wiceszef tego resortu Rafał Weber.

– Szykujemy się do zmian prawnych w tym zakresie. Premier w piśmie, które skierował do Ministerstwa Infrastruktury poprosił o propozycję zmian prawnych, które pozwolą na to, żeby polskie drogi były jeszcze bezpieczniejsze. Przygotowujemy się do odpowiedzi na to pismo, mamy już swoje propozycje i wiemy, co chcemy zrobić. Myślę, że w ciągu najbliższych tygodni, a nawet dni, będzie znana formalna aktywność legislacyjna Ministerstwa Infrastruktury, ale też rządu Mateusza Morawieckiego – wskazał wiceminister.

Wytyczne, jakie pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki wysłał do resortów zakładają surowsze kary m.in. za wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych oraz w obszarze zabudowanym.

Wyższe mają być też mandaty dla drogowych recydywistów, a ważność punktów karnych miałaby zostać wydłużona o rok.

RIRM

drukuj