fot. Twitter/Terytorialsi

Podkarpackie: Żołnierze WOT rozpoczęli trzeci rok szkolenia

W miniony weekend blisko 1,5 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło trzeci rok szkolenia. Ćwiczenia prowadzone w sobotę i niedzielę odbyły się m.in. w ośrodkach garnizonowych oraz na strzelnicach w Maleniskach, Nisku i Nowej Dębie.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy podkarpackiej brygady por. Witold Sura, prowadzone w weekend ćwiczenia rozpoczęły trzeci rok funkcjonowania formacji.

„Ćwiczenie prowadzone były we wszystkich batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. W sumie blisko półtora tysiąca żołnierzy uczestniczyło w zajęciach” – dodał por. Witold Sura.

Por. Witold Sura przypomniał, że podkarpacka brygada została sformowana w pierwszym etapie tworzenia WOT. Obecnie żołnierze brygady realizują drugi etap szkolenia specjalistycznego. Jak wyjaśnił rzecznik, to kolejny poziom w sumie trzyletniego cyklu szkolenia, który podzielony jest na szkolenie indywidualne, specjalistyczne oraz szkolenie zgrywające.

„Od tego roku nasi żołnierze rozpoczęli nowy model szkolenia ogniowego. W czasie prowadzenia ognia do ukazujących się celów, żołnierze będą wykorzystywali celowniki holograficzne. Są to urządzenia celownicze z prostym układem elektronicznym, który zastępuje tradycyjne przyrządy mechaniczne, muszkę i szczerbinkę. Takie urządzenia mają skrócić czas celowania” – zaznaczył por. Witold Sura.

Dowódca brygady płk Dariusz Słota podkreślił, że tego typu ćwiczenia są bardzo istotne.

„To bardzo ważny czynnik w taktyce posługiwania się bronią na ówczesnym polu walki. Nasze doświadczenia i wnioski z Iraku czy Afganistanu chcemy wykorzystać w praktycznym szkoleniu naszych żołnierzy” – powiedział dowódca podkarpackich Terytorialsów.

  1. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania WOT. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Brygada liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej w całym kraju służy już ponad 17,2 tys. żołnierzy, w tym 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj