fot. twitter.com/terytorialsi

Mazowieckie: Od lipca w Radomiu ma funkcjonować batalion lekkiej piechoty OT

Od lipca w Radomiu będzie funkcjonował batalion lekkiej piechoty Obrony Terytorialnej – zapowiedział we wtorek w Radomiu dowódca 6. Mazowieckiej Brygady OT, płk. Grzegorz Kaliciak. Podobna jednostka działa już w Grójcu (Mazowieckie).

Obecnie trwa formowanie struktur brygad obrony terytorialnej w Polsce Centralnej.

„Z ostatnich decyzji dowództwa wynika, że w Warszawie będzie brygada, a w Radomiu – batalion lekkiej piechoty” – powiedział dziennikarzom płk Grzegorz Kaliciak.

Zaznaczył, że „na chwilą obecną plany są takie, ale decyzje te mogą ulec zmianie”. Szef 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej spotkał się we wtorek z uczniami klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Rozmawiał także z komendantem Wojkowej Komendy Uzupełnień w Radomiu, który prowadzi nabór do jednostek obrony terytorialnej.

Płk Grzegorz Kaliciak podkreślił, że batalion OT funkcjonuje już w Grójcu.

„Mamy jeszcze kilka innych lokalizacji. Od lipca planujemy <<odmrażanie>> kolejnych batalionów, m.in. w Radomiu” – zaznaczył.

Batalion lekkiej piechoty ma liczyć docelowo ok. 700 żołnierzy zawodowych i żołnierzy OT. Cała brygada to ok. 2,5 tys. żołnierzy. Zakończenie jej formowania jest przewidziane na rok 2019.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych – obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań WOT w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych.

Formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się w 2017 roku. Dotychczas utworzone zostało dowództwo WOT oraz brygady: w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. W połowie stycznia rozpoczęto formowanie brygad w województwie: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim oraz śląskim.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niemal 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. W 2018 roku uruchomione zostanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

PAP/RIRM

drukuj