fot. Paulina Lęcznar

Ponad 50 żołnierzy Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży przysięgę

53 nowych żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej po ukończeniu szkolenia podstawowego złoży dziś w Braniewie przysięgę. Po niej nowi terytorialsi rozpoczną służbę w swoich macierzystych batalionach: w Olsztynie, Giżycku, Braniewie, Morągu i Ełku.

Jak poinformował st. szer. Wojciech Andrearczyk z 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, terytorialsi rozpoczęli 16-dniowe szkolenie 27 maja 2022 roku. Zajęcia prowadzili instruktorzy kompanii szkolnej 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Były one realizowane w 43. BLP.

https://twitter.com/terytorialsi/status/1532266223714680833

Wyjaśnił, że kilkanaście dni szkolenia to przede wszystkim liczne strzelania na strzelnicy, taktyka na pasie ćwiczeń taktycznych i zdobywanie wiedzy, którą musi posiadać każdy żołnierz: czytania map i wyznaczania kierunków marszu, obsługi radiostacji czy udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki. Był też czas na odpoczynek: w minioną niedzielę żołnierze pojechali na wycieczkę do Gdańska, gdzie zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej.

O godzinie 10.00, żołnierze złożą w Braniewie uroczystą przysięgę. Odbędzie się ona w 43. Batalionie Lekkiej Piechoty przy ul. Aleja Wojska Polskiego.

Po przysiędze nowi terytorialsi rozpoczną służbę w swoich macierzystych batalionach: w Olsztynie, Giżycku, Braniewie, Morągu i Ełku.

Pełen cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata i jest podzielony na szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Zostały utworzone w celu wzmocnienia systemu bezpieczeństwa państwa w wymiarze lokalnym. W czasie sytuacji kryzysowych podstawą funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorlanej jest współdziałanie z lokalną administracją oraz bliska relacja ze społeczeństwem. To pozwala na szybkie działanie na wypadek wystąpienia klęsk żywiołowych czy innych zagrożeń.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl