fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Haniebna decyzja warszawskich radnych: H. Gronkiewicz-Waltz zostanie honorowym obywatelem Warszawy

Hanna Gronkiewicz-Waltz otrzyma tytuł honorowego obywatela Warszawy. Była prezydent stolicy, która dawała przyzwolenie na dziką reprywatyzację, otrzyma to wyróżnienie rok po uhonorowaniu nim Jolanty Brzeskiej, aktywistki na rzecz praw lokatorów, której śmierć do dziś nie została wyjaśniona.

Rada Miasta Stołecznego Warszawy głosami Koalicji Obywatelskiej przyznała byłej prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz tytuł honorowego obywatela Warszawy. Nie zgodzili się na to radni Prawa i Sprawiedliwości.

– Ta kandydatura jest dla nas zupełnie nie do przyjęcia. Jest to tym bardziej bolesne, że de facto został wykorzystany przy tej okazji pan mer Kijowa Witalij Kliczko – zwrócił uwagę radny Dariusz Figura z PiS.

W tej samej uchwale radni przyznali tytuł honorowego obywatela Warszawy Witalijowi Kliczce. Radni PO nie zgodzili się, aby głosowanie nad tą kandydaturą odbyło się oddzielnie. Zablokowano jednocześnie możliwość dyskusji nad uchwałą. Dlatego głosowanie zbojkotowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Podobnie zrobiło dwóch przedstawicieli Lewicy.

– To decyzja błędna, nieetyczna. To jest policzek wymierzony ofiarom dzikiej reprywatyzacji w Warszawie – podkreślił radny Marek Szolc z Lewicy.

W czasach rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz trwała w Warszawie dzika reprywatyzacja. Ludzie byli wyrzucani z mieszkań przejętych przez handlarzy roszczeń, a ratusz milczał. Hanna-Gronkiewicz-Waltz nigdy nie stawiła się przed powołaną w tej sprawie komisją weryfikacyjną.

Mieszkańcy informowali ratusz o tym, co dzieje się w Warszawie. Jak przypomniał Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, ówczesna prezydent wiedziała o ciemnej stronie miasta stołecznego.

– Już w 2010 r. lokatorzy przekazali jej raport o kradzieży kilkudziesięciu nieruchomości w samym centrum Warszawy. Więcej – wiedziała o tym, że kamienica, którą odziedziczyli jej mąż i córka, była kradziona przez szmalcowników. Wiedziała o tym i nie zrobiła w tej sprawie nic – zaznaczył działacz.

Twarzą ofiar afery reprywatyzacyjnej była Jolanta Brzeska, której odebrano mieszkanie przy ul. Nabielaka 9 na warszawskich Sielcach.

– Dzwonek do drzwi. Otwieram drzwi – przed drzwiami stoi ok. pięć-osiem osób. Okazuje się, że są to właściciele mojego mieszkania i właśnie przyszli obejrzeć swoją własność – mówiła.

Jolanta Brzeska przez lata działała na rzecz osób eksmitowanych ze swoich mieszkań w ramach dzikiej reprywatyzacji. W 2011 r. jej spalone ciało zostało znalezione w Lesie Kabackim. Do tej pory nie ustalono sprawców. Rok temu pośmiertnie przyznano jej honorowe obywatelstwo Warszawy. Prof. Maciej Stasiak z Akademickiego Klubu Obywatelskiego podkreślił, że takie samo wyróżnienie dla Hanny Gronkiewicz-Waltz jest rzeczą całkowicie naganną.

– Takie zestawienie obraża pamięć po bardzo ważnej osobie, która robiła bardzo dobrą robotę i zapłaciła za to straszną śmiercią – stwierdził.

Honorowemu obywatelstwu dla Hanny Gronkiewicz-Waltz sprzeciwia się Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.

– Za krzywdę ludzką pani Hanna Gronkiewicz-Waltz dzisiaj ma odbierać tytuł. Nie, proszę państwa. My się na to nie zgadzamy – mówił jego przedstawiciel, Andrzej Grabowski.

Stowarzyszenie podkreśla, że czwartkowa decyzja rady miasta jest dowodem na to, że nic w ratuszu nic się nie zmieniło.

– Wprawdzie Hanna Gronkiewicz-Waltz nie jest już prezydentem, ale jej ludzie w dalszym ciągu decydują, co się w tym mieście dzieje. To jest przerażające – zaznaczyła działaczka Stowarzyszenia, Ewa Andruszkiewicz.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski, który był szefem komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, apeluje do obecnego prezydenta Warszawy o nieprzyznanie Hannie Gronkiewicz-Waltz tytułu honorowego obywatela.

Rafale Trzaskowski, proszę ciebie jako mieszkaniec Warszawy: wycofaj się z tej decyzji. To jest haniebna decyzja – mówił polityk.

Tytuły honorowych obywateli oficjalnie zostaną nadane na uroczystej Radzie Warszawy 31 lipca, w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Honorowe Obywatelstwo Warszawy otrzymali Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Jan Paweł II czy Maria Skłodowska-Curie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl