Podkarpackie: w sobotę żołnierze WOT organizują zbiórkę krwi

W najbliższą sobotę na rzeszowskich bulwarach odbędzie się zbiórka krwi pod hasłem „KRWIoOBIEG TERYTORIALSA”. Organizatorem akcji jest 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura, do oddania krwi może włączyć się każda zdrowa osoba w wieku 18 do 65 lat, ważąca nie mniej niż 50 kg. Dodał, że każdy, kto będzie chciał wziąć udział w akcji musi posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL.

Por. Sura zaznaczył, że w sobotę w oddziałach terenowych WOT w Dębicy, Przemyślu i Sanoku również będzie można oddać krew.

„W Rzeszowie oprócz honorowej zbiórki krwi odbędzie się też mini piknik rodzinny. W programie będzie możliwość wykonania podstawowych badań zdrowotnych, takich jak poziom cukru we krwi czy pomiar ciśnienia tętniczego. Będzie można nauczyć się również udzielać pierwszej pomocy” – zapowiedział.

W sobotę odbędzie się również prezentacja sprzętu wojskowego, będzie również możliwość porozmawiania z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz weteranami AK.

Rzecznik przypomniał, że dzięki dotychczasowym akcjom do rezerw rzeszowskiego Centrum Krwiodawstwa żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali już ponad 134 litry krwi.

Sura podkreślił, że misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

„Także poprzez takie akcje, jak oddawanie krwi chcemy pokazać, że żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym w przyszłości będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę” – powiedział.

W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego służą już niemal 4 tys. żołnierzy.

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce rozpoczęło się na początku 2017 r. Koncepcja przewiduje sformowanie 17 brygad – dwóch w woj. mazowieckim i po jednej w pozostałych. Obecnie w strukturach WOT pełni służbę około 9 tys. żołnierzy, z czego 18 proc. to żołnierze zawodowi (mają stanowić nie więcej niż 10 proc. formacji).

Szkolenia ochotników odbywają się w sześciu brygadach obrony terytorialnej. W styczniu wyznaczono dowódców kolejnych siedmiu brygad. W 2018 roku dowództwo WOT planuje przeszkolenie ponad 17 tys. żołnierzy.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy. W 2018 roku powstanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. Ich misją jest w szczególności obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, a także podczas klęsk żywiołowych i katastrof.

PAP/RIRM

drukuj