fot. https://twitter.com/Zelazna_Dywizja

Rozpoczynają się ćwiczenia Dragon-21. Będzie w nich uczestniczyć niemal 9,5 tys. żołnierzy 

Blisko 9,5 tys. żołnierzy zawodowych oraz WOT-u weźmie udział w rozpoczynających się dziś ćwiczeniach Dragon-21. Drogami i koleją od kilku dni na poligony przemieszczany jest sprzęt. To także element sprawdzania gotowości bojowej.

Wojskowi będą ćwiczyć na terytorium niemal całej Polski. Działania będą prowadzone na lądzie, morzu, w powietrzu i cyberprzestrzeni. Głównymi ćwiczącymi są żołnierze 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Dowództwo tej drugiej będzie poddawane certyfikacji. Ruchy wojsk, m.in. na drogach, będzie można zaobserwować przez najbliższe trzy tygodnie – mówił major Przemysław Lipczyński, rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej.

– Ćwiczenia Dragon-21 są tak zorganizowane, że ćwiczyć będziemy także poza poligonami, czyli w miejscach przygodnych i wykorzystując infrastrukturę cywilną. Zajęcia, które musimy odbyć na poligonach, staramy się tam realizować. Pozostałe ćwiczenia, jeżeli jest taka możliwość, staramy się przeprowadzać w terenie cywilnym, wykorzystując infrastrukturę cywilną. Głównym ćwiczącym podczas ćwiczeń Dragon-21 będzie 18. Dywizja Zmechanizowana. Zostanie ona poddana certyfikacji, czyli sprawdzeniu gotowości dywizji do dowodzenia podległymi oddziałami – wyjaśnił mjr Przemysław Lipczyński.

Dragon-21 to jedno z najważniejszych ćwiczeń wojskowych w tym roku. Odbywa się cyklicznie, co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda. Celem jest sprawdzenie działania jednostek wojskowych podczas realizacji wybranych zadań taktycznych oraz osiągania zdolności i stworzenia warunków do przyjęcia tzw. wzmocnienia sojuszniczego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl