fot. WOT

Mazowieckie: terytorialsi testują zmodyfikowane urządzania do mierzenia temperatury ciała

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będą zdalnie sprawdzać podróżnym temperaturę ciała za pomocą zmodyfikowanych celowników Rubin – poinformowała w piątek rzeczniczka Brygady ppor. Jolanta Maciaszek.

Sprzęt ten znajduje się na wyposażeniu wielu jednostek.

„Teraz jego producent – Przemysłowe Centrum Optyki, które należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – rozbudował jego funkcjonalność tak, aby ułatwić wojsku wykonywanie zadań związanych z walką z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa” – przekazała ppor. Jolanta Maciaszek.

Dzięki urządzeniu żołnierze będą mogli zweryfikować, czy w dużych skupiskach ludzi znajdują się osoby z podwyższoną temperaturą. Pierwszy egzemplarz zmodyfikowanego celownika Rubin trafił właśnie do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak zauważył dowódca 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia ppłk Łukasz Baranowski zmodyfikowane celowniki nie określają dokładnej temperatury, jaką mają osoby badane, a jedynie wskazują czy jest ona wyższa czy niższa od wyjściowej, która wcześniej została wprowadzona do urządzenia.

Szef Sekcji Logistyki 6 MBOT mjr Mariusz Kocoń wyjaśnił, że obraz rejestrowany przez urządzenie jest emitowany na monitorze.

„Jest on widoczny w czarno-białych barwach, ale kiedy urządzenie zarejestruje wyższą lub niższą temperaturę niż wcześniej określona, to taki punkt zostanie wyświetlony w kolorze czerwonym” – powiedział mjr Mariusz Kocoń. Dodał, że dla żołnierzy będzie to sygnał, iż stan zdrowia danej osoby trzeba zweryfikować.

Zmodyfikowane Rubiny na razie mogą prawidłowo funkcjonować tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki temu, że są niewielkich rozmiarów, można je łatwo transportować. Terytorialsi zamierzają je wykorzystywać między innymi do kontroli podróżnych na lotniskach, kiedy zostanie przywrócony ruch lotniczy.

PAP

drukuj