fot. WOT

Mazowieckie: terytorialsi testują zmodyfikowane urządzania do mierzenia temperatury ciała

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będą zdalnie sprawdzać podróżnym temperaturę ciała za pomocą zmodyfikowanych celowników Rubin – poinformowała w piątek rzeczniczka Brygady ppor. Jolanta Maciaszek.

Sprzęt ten znajduje się na wyposażeniu wielu jednostek.

„Teraz jego producent – Przemysłowe Centrum Optyki, które należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – rozbudował jego funkcjonalność tak, aby ułatwić wojsku wykonywanie zadań związanych z walką z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa” – przekazała ppor. Jolanta Maciaszek.

Dzięki urządzeniu żołnierze będą mogli zweryfikować, czy w dużych skupiskach ludzi znajdują się osoby z podwyższoną temperaturą. Pierwszy egzemplarz zmodyfikowanego celownika Rubin trafił właśnie do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak zauważył dowódca 62 batalionu lekkiej piechoty z Radomia ppłk Łukasz Baranowski zmodyfikowane celowniki nie określają dokładnej temperatury, jaką mają osoby badane, a jedynie wskazują czy jest ona wyższa czy niższa od wyjściowej, która wcześniej została wprowadzona do urządzenia.

Szef Sekcji Logistyki 6 MBOT mjr Mariusz Kocoń wyjaśnił, że obraz rejestrowany przez urządzenie jest emitowany na monitorze.

„Jest on widoczny w czarno-białych barwach, ale kiedy urządzenie zarejestruje wyższą lub niższą temperaturę niż wcześniej określona, to taki punkt zostanie wyświetlony w kolorze czerwonym” – powiedział mjr Mariusz Kocoń. Dodał, że dla żołnierzy będzie to sygnał, iż stan zdrowia danej osoby trzeba zweryfikować.

Zmodyfikowane Rubiny na razie mogą prawidłowo funkcjonować tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki temu, że są niewielkich rozmiarów, można je łatwo transportować. Terytorialsi zamierzają je wykorzystywać między innymi do kontroli podróżnych na lotniskach, kiedy zostanie przywrócony ruch lotniczy.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl