fot. Tomasz Strąg

M. Błaszczak: 1,1 tys. żołnierzy WOT w gotowości, aby pomagać w walce z koronawirusem

1,1 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz ratownicy medyczni niepracujący na co dzień w służbie zdrowia są w gotowości, aby pomagać w walce z koronawirusem – poinformował na twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Minister poinformował też, że polecił WOT zorganizowanie zdalnej pomocy psychologicznej dla osób podlegających kwarantannie.

„1100 żołnierzy WOT z uprawnieniami do pierwszej pomocy oraz ratownicy medyczni, którzy na co dzień nie pracują w służbie zdrowia pozostają w gotowości, aby pomagać w walce z #koronawirus Poleciłem WOT zorganizowanie zdalnej pomocy psychologicznej dla osób w kwarantannie” – napisał na twitterze szef MON.

Część żołnierzy WOT od czwartku wspiera służby na lotnisku Chopina w Warszawie – poinformowała w komunikacie oficer prasowa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej Jolanta Maciaszek. Podała, że 50 żołnierzy – ochotników z Brygady wykonuje tam zadania dotyczące ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zostali tam skierowani decyzją ministra Błaszczaka, podjętą na wniosek prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Oficer prasowa podała, że w grupie żołnierzy pracującej na lotnisku są osoby z uprawnieniami Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz ratownicy medyczni.

Terytorialsi do odwołania będą wykonywać pomiar temperatury oraz gromadzić i segregować karty lokalizacyjne wszystkich pasażerów przylatujących do Polski – zapowiedziała Maciaszek.

Maciaszek poinformowała, że na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na sześciu punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest też wsparcie transportowe.

„Żołnierze WOT objęli w całym kraju opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych – pomagają w zaspokajaniu codziennych potrzeb – zakupach, transporcie, by uchronić ich od kontaktu ze źródłami zakażenia koronawirusem” – podkreśliła.

Zapewniła, że dowódcy brygad są w kontakcie z wojewodami i biorą udział w posiedzeniach Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego; oddelegowano też oficerów łącznikowych WOT do Ministerstwa Zdrowia.

W czwartek rano Wojska Obrony Terytorialnej przeszły z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy – podkreśliła.

„Całość formacji jest obecnie w stanie 12-godzinnej gotowości do działania, a wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowość do podjęcia działań” – podała oficer prasowa.

„Trwa planowanie dalszego zaangażowania” – dodała.

PAP

drukuj