WOT - fot. Paulina Lęcznar

„Ja żołnierz Wojska Polskiego, PRZYSIĘGAM!” – podkarpaccy Terytorialsi przysięgali w Nowej Dębie

 11 lipca o godz. 10.00 w Nowej Dębie przysięgę złożyli żołnierze biorący udział w projekcie „Wakacje z WOT” organizowanym przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Słowa roty przysięgi wojskowej na sztandar 3PBOT wypowiedziało 40 terytorialsów w tym 9 kobiet.

WOT – fot. Paulina Lęcznar

Wśród przysięgających byli studenci, uczniowie szkół ponadpodstawowych, mechanicy, operatorzy, spawacze oraz wielu innych przedstawicieli rynku pracy. W ramach projektu „Wakacje z WOT” nowi terytorialsi przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe które odbyło się w Nowej Dębie, które zakończyło się uroczystą przysięgą.

Waszym Patronem jest płk Łukasz Ciepliński. To wzór do naśladowania dla każdego żołnierza. Cechowały go wola walki, patriotyzm i niezłomność, połączone z umiejętnościami organizacyjnymi oraz dowódczymi. Mam nadzieję, że Jego postawa  będzie inspirowała Was podczas służby. Dziękuję Wam za wstąpienie do Wojska Polskiego. Bycie żołnierzem to odpowiedzialność i poświęcenie, ale także wspaniała przygoda, unikatowe doświadczenia, możliwość spotkania ludzi z pasją – przekazał w liście skierowanym do przysięgających żołnierzy, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

WOT – fot. Paulina Lęcznar

Organizatorem „szesnastki” był 35 Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek dla nowoprzybyłych terytorialsów – cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

Drodzy Terytorialsi mam nadzieję, że ta doniosła chwila bardzo głęboko zapadnie w Waszą pamięć. W myśl motta naszej formacji, bądźcie zawsze gotowi i zawsze blisko. Blisko społeczności i ziemi na której żyjecie, gotowi wspierać ich z najwyższym poświęceniem. Jestem przekonany, że od tej chwili, każdego dnia godnie będziecie reprezentować wartości oraz ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków – mówił do żołnierzy dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota.

WOT – fot. Paulina Lęcznar

***

„Wakacje z WOT” to projekt Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej realizowany przez 3 PBOT adresowany jest do uczniów, studentów oraz wszystkich chętnych, którzy chcą się sprawdzić i zrealizować swoje niejednokrotnie życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie. Pomysł jest ukłonem w stronę ochotników, którzy ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach wyższych nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego czy akademickiego. Podobny projekt świetnie przyjął się już podczas ostatnich ferii zimowych.

WOT – fot. Paulina Lęcznar

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 PBOT/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl