Żołnierze ćwiczyli przed Świętem Lotnictwa Polskiego

W Warszawie odbyła się próba generalna uroczystego apelu przy Pomniku ku Czci Lotników Polskich Podległych w latach 1939-1945 w przeddzień uroczystości w ramach Święta Lotnictwa Polskiego.

Ppłk Arkadiusz Łebkowski, zastępca szefa wydziału komunikacji społecznej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział PAP, że zarówno w próbach, jak i na uroczystościach biorą udział delegacje z wszystkich jednostek sił powietrznych z całej Polski.

Podczas środowych prób żołnierze ćwiczyli musztrę. „Pododdziały baczność! Na ramię broń! Prezentuj broń! Na lewo patrz!” – takie komendy przeplatane były ćwiczeniami z zajmowania miejsca w szeregu, czy w kolumnie marszowej; wielokrotnie próbowany był sam marsz, składanie wieńców pod pomnikiem i wciąganie flagi państwowej na maszt.

Ćwiczenia odbywały się w rytm wyznaczany przez kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, a przerwy żołnierze mieli tylko, kiedy padał deszcz i mogli się schować pod namiotami rozstawionymi dla zaproszonych gości.

Podczas czwartkowych uroczystości, jak zdradził PAP ppłk Łebkowski, kilkudziesięciu najlepszych żołnierzy sił powietrznych otrzyma wyróżnienia i odznaczenia od przedstawiciela MON.

Uroczystości związane ze Świętem Lotnictwa Polskiego rozpoczynają się w środę o godz. 18.00 od uroczystej Mszy św. w warszawskiej Katedrze Wojska Polskiego. W czwartek o godz. 11.00 odbędzie się natomiast uroczysty apel pod pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945, w którym wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W ramach tego wydarzenia planowany jest przelot zespołu akrobacyjnego Biało-czerwone Iskry z Dęblina. Po tych uroczystościach w ogrodach DG RSZ odbędzie się „spotkanie pokoleń”, na które zostali zaproszeni weterani sił powietrznych.

W weekend 26-27 sierpnia w Radomiu obędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2017, które są punktem kulminacyjnym Święta Lotnictwa Polskiego. Tegoroczna konwencja pokazów została nieco zmieniona ze względu na 85. lecie zwycięstwa Żwirki i Wigury w zawodach samolotów turystycznych „Challenge” i pozwoli z retrospekcji popatrzeć widzom na historię i teraźniejszość polskiego lotnictwa.

Świętowanie zakończy się w poniedziałek 28 sierpnia uroczystościami upamiętniającymi poległych i zmarłych lotników. Jak zapowiada rzecznik prasowy DG RSZ ppłk Szczepan Głuszczak o godz. 7.40. rozpocznie się składanie kwiatów i zniczy pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej i przy tablicy upamiętniającej represjonowanych żołnierzy Wojsk Lotniczych przez służby Informacji Wojskowej, które znajdują się w siedzibie DG RSZ oraz pod Pomnikiem Lotnika.

Od godz. 8.30. uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, a o godz. 9.20 – złożenie kwiatów i zniczy przy tablicy upamiętniającej asa polskiego lotnictwa – płk. pil. Witolda Łokuciewskiego.

Święto Lotnictwa jest obchodzone w lotnictwie wojskowym i cywilnym w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura lecieli polskim samolotem RWD-6.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl