Boeing z żołnierzami USA wylądował w Goleniowie

Jeden z największych samolotów odrzutowych na świecie Boeing 747 wylądował w środę na lotnisku w Goleniowie (Zachodniopomorskie). Na pokładzie samolotu przybyło do Polski ok. 200 amerykańskich żołnierzy, którzy wezmą udział w ćwiczeniu Anakonda-16.

„Przyleciał do nas Boeing 747 w wersji 400 popularnie nazywanej Jumbo Jet” – powiedział na lotnisku rzecznik Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Krzysztof Domagalski.

„Samolot jest olbrzymi; waży ok. 400 ton, ma wysokość sześciu pięter i długość prawie boiska piłkarskiego” – dodał Krzysztof Domagalski.

Na pokładzie samolotu z Nowego Jorku do Goleniowa (Zachodniopomorskie) przybyło około 200 amerykańskich żołnierzy, którzy wezmą udział w ćwiczeniu Anakonda – powiedział Domagalski. Jak dodał, Boeing zostanie na lotnisku do jutra.

Lotnisko przyjmie również inny transport wojskowy – powiedział rzecznik.

„W ciągu najbliższych trzech dni będziemy także obsługiwali samolot AN-124, który jest niewiele mniejszy niż Jumbo” – zaznaczył Krzysztof Domagalski.

„To będzie most powietrzny ze szwedzkiego Malmo na nasze lotnisko; AN-124 czterokrotnie wykona operację z naszego lotniska na zlecenie armii szwedzkiej” – dodał rzecznik.

Według Domagalskiego, lotnisko może aktywnie uczestniczyć w transporcie wojsk biorących udział w manewrach w Polsce dzięki zakończonej w ub. roku gruntownej modernizacji. Powiększona płyta postojowa pozwala obsługiwać takie statki jak Boeing 747 czy AN-124 bez utrudnień dla regularnego ruchu – dodał rzecznik.

Jak powiedział ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przygotowania do Anakondy-16 są w zaawansowanej fazie: w tej chwili do kraju przybywa najwięcej żołnierzy i sprzętu. Ich przemieszczanie odbywa się drogą powietrzną, lądową i morską. W kraju i na terenie poligonów jest już ponad 7 tys. żołnierzy z sojuszniczych armii i państw Partnerstwa dla Pokoju – powiedział Pietrzak.

Aktualnie najwięcej spośród zagranicznych żołnierzy przybywających na ćwiczenia jest Amerykanów, bo ok. 5 tys., a kolejni pod względem liczebności są żołnierze z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Rumunii – dodał Pietrzak.

Ćwiczenie Anakonda-16 odbędzie się 7-17 czerwca i będzie największym na terenie Polski po 1989 r. Ma w nim wziąć udział ok. 31 tys. żołnierzy z 18 państw NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju, w tym 12 tys. Polaków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl