fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Ambasador USA: Czołgi Abrams dla Polski wzmocnią bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

116 czołgów Abrams wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – napisał na Twitterze Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, nawiązując do wyrażenia zgody przez Departament Stanu na sprzedaż używanych czołgów Polsce.

 

,,Cieszymy się z kontynuacji współpracy z Polską w zakresie obronności. 116 czołgów Abrams znacząco wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO”- napisał Mark Brzezinski.

We wtorek podległa Pentagonowi agencja współpracy obronnej DSCA opublikowała zgodę Departamentu Stanu na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz wozów zabezpieczenia technicznego, mostów towarzyszących, części zamiennych i amunicji o szacunkowej wartości 3,75 mld dolarów.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że pierwsze egzemplarze mogą zostać dostarczone w przyszłym roku.

Polska, która za 4,7 mld dolarów kupiła 250 nowych czołgów M1A2 Abrams zdecydowała się także na zakup 116 używanych czołgów Abrams po modernizacji. Mają one wypełnić lukę po czołgach T-72 i PT-91, które Polska oddała Ukrainie. Przy ich zakupie mają zostać wykorzystane środki z amerykańskiej pomocy finansowej. Wicepremier, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Polska otrzyma te czołgi po koszcie ich rozkonserwowania, czyli dokładnego wyczyszczenia elementów broni oraz pakietu części zamiennych.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl