fot. pixabay.com

NBP: aktywa rezerwowe Polski na koniec listopada wynosiły 156,7 mld euro

Na koniec listopada 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 156,7 mld euro. W przeliczeniu na dolary amerykańskie aktywa wyniosły 162,3 mld – podał NBP w komunikacie.

Narodowy Bank Polski opublikował w środę dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec listopada 2022 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 156,7 mld i był wyższy o 4,2 mld euro niż na koniec października 2022 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 10,6 mld i osiągnął poziom 162,3 mld.

Jak podano w komunikacie, NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość, bo prawie 72 proc., jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl