USA apelują do Rumunii o poszanowanie rządów prawa

Rumunia powinna robić więcej na rzecz poszanowania rządów prawa – zaapelowała w sobotę przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland. W grudniu rumuński parlament przyjął ustawę dającą „superimmunitet” deputowanym i senatorom, także tym podejrzanym o korupcję.

„Niezawisły system sądownictwa jest kluczowy dla mocnej i przewidywalnej demokracji. Niepokój budzą ataki wymierzone w niezawisłość wymiaru sprawiedliwości, tak samo jak obserwowanie polityków, którzy niezależnie od swojej przynależności partyjnej podważają” te zasady – powiedziała asystent sekretarza stanu USA podczas spotkania z rumuńskimi dziennikarzami w Bukareszcie, transmitowanego na żywo przez telewizję.

9 grudnia rumuński parlament przyjął ustawę zapewniającą „superimmunitet” senatorom i deputowanym, w tym 25 parlamentarzystom, w stosunku do których toczą się procesy o korupcję i łapownictwo. Z chwilą wejścia jej w życie deputowani i senatorowie nie byliby ścigani sądownie w przypadku stwierdzenia konfliktu interesów prywatnego i publicznego.

Decyzja parlamentu spotkała się z krytyką opinii międzynarodowej, w tym USA, Niemiec i innych państw UE. USA mówiły wtedy o odchodzeniu od „przejrzystości i praworządności”. Ustawa na razie nie weszła w życie, ponieważ podpisania jej odmówił prezydent Traian Basescu. Niepokój budzi także wypowiedź premiera Victora Ponty, który w zeszłym tygodniu wyraził ubolewanie z powodu skazania na cztery lata więzienia jego poprzednika i politycznego mentora, Adriana Nastasego, za korupcję w czasie, gdy stał on na czele rządu.

Przed sobotnim spotkaniem z prasą Nuland spotkała się rumuńskim ministrem spraw zagranicznych Titusem Corlateanem, a dzień wcześniej z prezydentem Basescu. Wbrew oczekiwaniom nie doszło jednak do spotkania przedstawicielki amerykańskiego rządu z premierem Pontą. Kancelaria rządu tłumaczyła to niemożnością uzgodnienia terminu odpowiadającego obu stronom. Agencja dpa przypomina jednak, że na krótko przed wizytą Nuland, doradca premiera i członek jego partii UDMR Gyorgi Frunda powiedział, że USA „postrzegają Rumunię jako swoją kolonię”.

Rumunia jest strategicznym sojusznikiem USA – na południu kraju ma powstać element amerykańskiej tarczy antyrakietowej, wyrzutnia pocisków kierowanych Standard Missile 3 (SM-3) w wersji Block 1B, przeznaczonych do ewentualnego przechwytywania rakiet. Ma być ona gotowa do użytku w 2015 roku. „USA chcą, by Rumunia była możliwie najsilniejszym, możliwie najbardziej przejrzystym i demokratycznym sojusznikiem i partnerem Stanów Zjednoczonych” – podkreśliła Nuland.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl