Łódź: Dziś obchody 77. rocznicy utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych

W Łodzi odbędą się dziś obchody 77. rocznicy utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych. O godz. 18:45 zostaną złożone kwiaty pod tablicą kpt. Jana Morawca ps. „Remisz” w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego w Łodzi, a następnie rozpocznie się Msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych żołnierzy narodowego podziemia.

Obchody rocznicowe mają kilkuletnią tradycję. Trzeba przypominać historię i dokonania NSZ – podkreślił Kamil Klimczak, prezes Klubu im. Romana Dmowskiego, organizatora uroczystości.

– Narodowe Siły Zbrojne stanowiły tę bardziej bezkompromisową część Polskiego Państwa Podziemnego, która nie wierzyła w komunistyczne układy i kompromisy, dlatego też żołnierze NSZ po wojnie również walczyli. Jest tutaj też ta słynna epopeja Brygady Świętokrzyskiej, jedynej dużej zwartej polskiej formacji, której udało się przebić na Zachód – powiedział Kamil Klimczak.

Narodowe Siły Zbrojne były drugą co do wielkości polską podziemną organizacją zbrojną podczas II wojny światowej. W szczytowym momencie liczyły około 100 tys. żołnierzy.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl