fot. flickr

GOPR zachęca do spacerów po górach – warunki są bardzo dobre

Doskonałe warunki do spacerów są na szlakach turystycznych w Beskidach – poinformował w sobotę ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Łukasz Skwara. W górach funkcjonują koleje linowe, jest słonecznie.

„Na Markowych Szczawinach, Klimczoku, Hali Miziowej czy Przysłopie – wszędzie warunki są bardzo dobre. Pogoda sprzyja turystom. Jest bezwietrznie, widoczność jest bardzo dobra. Szlaki są drożne” – powiedział goprowiec.

W sobotę rano w wyższych partiach gór termometry wskazywały 13 st. C, a niżej temperatura wynosiła 15 st. C. W ciągu dnia wzrosła o kilka stopni.

Babiogórski Park Narodowy zaapelował do turystów o rozwagę i ostrożność na szlakach, szczególnie przy schodzeniu. Należy pamiętać o odpowiednim stroju, a zwłaszcza obuwiu. W plecaku powinna też znaleźć się nieprzemakalna kurtka.

„Warunki pogodowe na Babiej Górze mogą bardzo szybko ulegać zmianie, dlatego też zawsze trzeba być przygotowanym na znaczne pogorszenie pogody – silny wiatr, niską temperaturę, obfite opady, ograniczoną widoczność, a także – szczególnie w godzinach popołudniowych – burze” – podała w komunikacie dyrekcja Parku.

W przypadku wystąpienia burzy powinno się zejść poniżej górnej granicy lasu. Turysta nie powinien stawać pod drzewem z uwagi na spadające konary, ani w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.

Pomoc GOPR w razie potrzeby można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

PAP/RIRM

drukuj