fot. twitter.com/RadioKrakow

Dr Ł. Stach: Podzielona opozycja z korzyścią dla PiS

Rozpad opozycji na trzy koalicyjne bloki zaszkodzi pozycji Platformy Obywatelskiej w Sejmie – zauważa politolog dr Łukasz Stach. Na całym zamieszaniu najbardziej skorzysta Prawo i Sprawiedliwość.

Brak szerokiej koalicji ułatwia PiS próbę powtórki sukcesu z poprzednich wyborów parlamentarnych, czyli uzyskania samodzielnej większości w parlamencie – wskazuje dr Łukasz Stach.

– Ordynacja wyborcza preferuje w Polsce duże ugrupowania. Z tego też tytułu PiS vs rozdrobniona opozycja ma łatwiejszą drogą do zrealizowania tego celu. Jeżeli chodzi o układ polskiej sceny politycznej, wszystko zależy od wyniku SLD, ale też PSL. Ludowcy opuścili koalicję, ponieważ obawiali się, że ich wyborcy nie zaakceptują retoryki powiązanej z kwestiami światopoglądowymi – natomiast lewica doszła do wniosku, że wchodząc w skład tej koalicji stanie się tylko przybudówką PO i w dłuższej perspektywie ulegnie anihilacji. Z tego też tytułu lewica, na czele z SLD, zdecydowała się na ryzykowany krok – samodzielnego startu – ale z punktu widzenia pragmatyki politycznej, zachowanie silnej tożsamości jest wyborem racjonalnym. Pytanie, czy wyborcy kupią tę retorykę – mówi politolog.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj