Tatry: warunki na szlakach poprawiają się; cztery szlaki zamknięte, część podtopiona

Warunki na szlakach poprawiają się, woda w stawach i potokach powoli wraca do swojego pierwotnego poziomu. Cztery szlaki są nadal zamknięte, a na innych należy się liczyć z podtopieniami i błotem – poinformowali w niedzielę przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

„Wszystkie szlaki w strefie reglowej są mokre, śliskie i błotniste. W wielu miejscach na szlakach płyną strumienie wody i tworzą się kałuże. Na szlakach podtopionych trzeba liczyć się ze stojącą wodą, która ma miejscami nawet do około pół metra wysokości, ale nie ma zakazu wejścia na nie” – podał punkt informacji turystycznej TPN.

Zamknięte są następujące szlaki turystyczne w Tatrach: od Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich; szlak z Brzezin do Murowańca; szlak z Rusinowej Polany na Polanę pod Wołoszynem; szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza na Psią Trawkę i dalej na Cyrhlę. Na te szlaki obowiązuje bezwzględny zakaz wejścia. Są one stosownie oznaczone.

Kilka szlaków jest podtopionych, ale można na nie wchodzić. Są to: Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej; szlak z Małej Łąki na Przełęcz Kondracką i na Przysłop Miętusi i szlak z Murowańca na Rówień Waksmundzką.

Część szlaków została zniszczona przez wodę, ale trakty są do przejścia. Takie utrudnienia napotkać można m.in. w Dolinie Starorobociańskiej, Iwaniackiej, Lejowej.

Cały czas zamknięta jest droga z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka na odcinku Brzeziny – Zazadnia. Turyści udający się do Morskiego Oka z Zakopanego powinni wybrać drogę przez Bukowinę Tatrzańską do Palenicy Białczańskiej, gdzie jest parking przed wejściem na szlak.

Woda zniszczyła też niektóre szlaki w słowackiej części Tatr, gdzie zamknięte są szlaki: Łysa Polana – Polski Grzebień; Magistrala Tatrzańska na odcinku Hrebienok – Zamkovskego chata; żółty szlak z Tatrzańskiej Leśnej do Wodospadów Zimnej Wody. Nieczynne są także wszystkie szlaki w Dolinie Jaworowej. Wezbrane potoki zerwały bądź uszkodziły mostki w Dolinie Cichej Liptowskiej i Koprowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl