fot. sww.gov.pl

Płk Krzysztof Banaszek nowym zastępcą szefa Służby Wywiadu Wojskowego

Płk Krzysztof Banaszek został nowym zastępcą szefa Służby Wywiadu Wojskowego – dowiedziała się PAP w MON. To długoletni oficer służb specjalnych, specjalista od analizy informacji.

„Minister Obrony Narodowej powołał z dniem 18 lipca br. pana płk. Krzysztofa Banaszka na stanowisko zastępcy Szefa Służby Wywiadu Wojskowego” – odpowiedziało MON na pytanie PAP.

MON nie podał za jaką tematykę będzie odpowiedzialny płk Banaszek.

„Z uwagi na charakter i specyfikę zadań realizowanych przez Służbę Wywiadu Wojskowego oraz unormowania ustawowe, nie możemy udzielić szczegółowych informacji dotyczących funkcjonariuszy, żołnierzy i pracowników tej Służby oraz form i metod realizacji zadań, w tym podziału kompetencji w Służbie” – podał wydział prasowy resortu obrony.

Zastępców szefa Służby Wywiadu Wojskowego powołuje – na wniosek Szefa SWW – Minister Obrony Narodowej, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Komisja w piątek 13. lipca jednogłośnie pozytywnie oceniła tę kandydaturę.

„Pułkownik Banaszak to oficer o długoletnim stażu w służbach specjalnych. Zaczynał pracę w Urzędzie Ochrony Państwa, później pracował w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a od 2017 r. jest w Służbie Wywiadu Wojskowego” – mówił wówczas PAP szef komisji Marek Opioła (PiS). Jak dodał, podczas służby pracował on na wielu kierunkach, ale specjalizuje się w analizie informacji.

Szefem SWW jest gen. bryg. Andrzej Kowalski, a jego zastępcą płk Agata Mazur. W maju zrezygnował z funkcji zastępca szefa SWW płk Eugeniusz Szczęśniak.

PAP/RIRM

drukuj