Współpraca w zakresie śmigłowców dla polskiej armii

Polska Grupa Zbrojeniowa i amerykańska spółka Bell Helicopter podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie budowy śmigłowców dla polskiej armii. To kolejny krok w stronę realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej programu „Kruk”.

Program „Kruk” ma na celu zakup nowych śmigłowców szturmowych, które zastąpią przestarzałe, sowieckie maszyny Mi-24. Jeszcze w ubiegłym roku amerykańska spółka Bell Helicopter zaoferowała polskiemu wojsku pierwszy śmigłowiec bojowy typu Viper. Teraz współpraca ma być poszerzona o wielozadaniową maszynę typu Venom.

Chcemy wprowadzić do Polski nasz najlepszy helikopter szturmowy i mamy nadzieję, że przyniesie on wiele korzyści dla polskiej armii i polskiego przemysłu – powiedział Richard Harris, wiceprezes Bell Helicopter.

Dziś Polska Grupa Zbrojeniowa i Bell Helicopter podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie budowy śmigłowców wielozadaniowych i uderzeniowych.

– Dzisiejsza umowa otwiera drzwi do tego, żebyśmy mogli szerzej i konkretniej rozmawiać o szczegółach, o obszarach współpracy, o tym, jak dobre helikoptery moglibyśmy zbudować dla polskiego wojska – akcentował Błażej Wojnowicz.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie chciał informować o szczegółach współpracy. Te poznamy najwcześniej we wrześniu na targach zbrojeniowych w Kielcach.

– Naszym zamierzeniem jest to, żeby zdobyć kompetencje do produkcji kilku tysięcy elementów tzw. belki ogonowej i kilku elementów związanych z tą belką ogonową- mówił Adam Lesiński, członek zarządu PGZ.

W przypadku śmigłowców wielozadaniowych celem Polskiej Grupy Zbrojeniowej pozostaje przeniesienie linii produkcyjnej z USA do Polski. Ostateczny kształt współpracy zostanie ustalony w negocjacjach.

– Podpisany list intencyjny daje możliwość podpisania kolejnych umów i porozumień. W tej chwili o niczym jeszcze nie przesądzono, ale daje nam to możliwość podjęcia współpracy w zakresie produkcji systemów do śmigłowca we współpracy z Polską – zaznaczył Joel Best, dyrektor ds. programów wojskowych w Europie.

Oferta Bell Helicopter jest bardzo atrakcyjna, jednak to nie jedyny partner, z którym polski resort obrony rozmawia o budowie śmigłowców dla wojska – mówił wiceszef MON-u Bartosz Kownacki.

Równolegle, jeśli chodzi o proces śmigłowców uderzeniowych, rozmawiamy z firmą Leonardo i firmą Boeing, która ma słynne śmigłowce Apache – powiedział Bartosz Kownacki.

Celem pozostaje nie tylko przeniesienie linii produkcyjnej do Polski, ale także możliwość eksportu na rynki zewnętrzne. W tym kierunku podążają również rozmowy z firmą Bell Helicopter, która należy do czołowych producentów śmigłowców wojskowych i cywilnych. Proponowana Polsce szturmowa maszyna typu Viper jest obecnie wykorzystywana przez piechotę morską Stanów Zjednoczonych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl