fot. wikipedia

31. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej

Gośćmi 31. Franciszkańskiego Spotkania Młodych, będą m.in. reżyser Krzysztof Zanussi, charyzmatyk Marcin Zieliński, publicysta Tomasz Terlikowski. Impreza rozpoczyna się w dzisiaj w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Hasłem spotkania będzie „Tchnienie”.

Jak zauważył szef FSM o. Marcin Drąg, tegoroczny temat nawiązuje bezpośrednio do Ducha Świętego.

– Podczas 31. Franciszkańskiego Spotkania Młodych będziemy się starali odkryć na nowo Boskie Tchnienie, czyli Ducha Świętego w nas samych, w Kościele i otaczającym nas świecie. Będziemy poznawać Osobę Ducha Świętego, która jest bardzo bliska wszystkim ochrzczonym – powiedział o. Drąg.

Rzeczniczka spotkania Marta Górka przypomniała, że FSM to czas modlitwy, ale także zabawy. Dlatego w programie spotkania są Msze św., nabożeństwa, całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, ale także spotkania z animatorami w grupach i dyskusje, rozgrywki sportowe, zajęcia fitness czy koncerty.

– To okazja do spędzenia wakacji w niecodzienny sposób i nawiązanie relacji z rówieśnikami. Stałymi punktami programu są spotkania w grupach, które mają na celu spersonalizowanie kontaktu z każdym uczestnikiem oraz otwarcie się na nowe osoby. Prowadzone są one przez animatorów, osoby zachęcające do rozmowy – mówiła rzeczniczka.

Tradycyjnie w czasie FSM odbywać się będą konferencje z zaproszonymi gośćmi. W tym roku będzie można porozmawiać m.in. z reżyserem Krzysztofem Zanussim, charyzmatykiem Marcinem Zielińskim, ks. Rafałem Jarosiewiczem, sportowcem Andrzejem Tokarzem, muzykiem Tomaszem Budzyńskim oraz ks. bp o. Edwardem Kawą i publicystą Tomaszem Terlikowskim.

Zaplanowano także koncerty. Wystąpią m.in. zespoły: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, niemaGOtu, Rock and Fire, Fioretti, a także Teatr A.

Odbędą się też seanse filmowe. Zostaną wyświetlone: „Sprawa Chrystusa” w reżyserii Jona Gunna i „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” Dariusza Walusiaka.

Uczestnicy FSM przybywają do Kalwarii z różnych stron Polski. Organizatorzy spodziewają się, że – podobnie jak w poprzednich latach – będzie ich około 1,1 tys.

Na FSM panują warunki biwakowe, dlatego chętni do udziału w spotkaniu powinni przywieźć namiot, karimatę, śpiwór i inne przedmioty niezbędne w biwakowych warunkach. Miejsca noclegowe przygotowano też w Domu Pielgrzyma. Na miejscu są toalety, umywalnie i prysznice. Można korzystać z taniego wyżywienia w Domu Pielgrzyma.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to wydarzenie religijne. Jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1988 roku w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, zazwyczaj w ostatnim pełnym tygodniu lipca.

Tradycyjnie rozpocznie się w niedzielę wieczorną Mszą świętą i potrwa do następnej soboty.

Organizatorem FSM jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię oraz biuro Franciszkańskich Spotkań Młodych.

Przez ostatnich kilka lat spotkania odbywały się pod hasłami: „Ocaleni”, „Tabor”, „Wolność”, „Zwycięstwo”, „Odnalezieni”, „Perspektywa”.

PAP/ RIRM

drukuj