Trwa Kongres Młodzieży Polonijnej w Warszawie

Do Warszawy przyjechała polska młodzież niemal z całego świata. W stolicy rozpoczął się II Kongres Młodzieży Polonijnej. W tym roku przebiega on pod hasłem „Wiarą powołani”.

Modlitwa, warsztaty ewangelizacyjne, poznawanie historii Polski poprzez zwiedzanie – tak w dużym skrócie będzie wyglądał II Kongres Młodzieży Polonijnej. Do Warszawy przyjechało 250 młodych osób pochodzących z 21 krajów.

Główną inspiracją do zwołania kongresu była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego dwa dni będą poświęcone tematyce patriotycznej.

Chciałbym, żeby ten duch patriotyzmu był również obecny podczas tego kongresu, i żeby ci młodzi ludzie wyjechali z Polski z takim przekonaniem, że trzeba troszczyć się o tożsamość narodową, o Polskę – mówił ks. bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Podkreślił, że kongres to przede wszystkim dobra okazja ku temu, aby na nowo odkryć odwagę świadczenia innym o Chrystusie.

– Chciałbym, żeby ten kongres pozwolił młodym osobom po raz kolejny – mam nadzieję – w swoim życiu odkryć, co znaczy być chrześcijaninem, i żeby ten kongres dodał im odwagi świadczenia o Panu Jezusie w środowiskach, w których żyją, zarówno w  relacji do swoich rodaków, jak i w relacji do kolegów i koleżanek wywodzących się z krajów, w których mieszkają obecnie – dodał ks. bp Wiesław Lechowicz.

Polska młodzież, która przybyła na kongres będzie mieszkać u rodzin w wielu warszawskich parafiach.

– Mamy taką sytuacje, że ta młodzież mieszka u polskich rodzin, co powoduje, że ta integracja jest dobrym elementem do tego, żeby młodzi ludzie chcieli do Polski wracać – wskazał Łukasz Brodzik, rzecznik II Kongresu Młodzieży Polonijnej.

Dla młodych, którzy na co dzień mieszkają w różnych państwach świata bardzo ważne jest kultywowanie polskich tradycji.

– Oczywiście zwłaszcza w święta, w niedziele, w Boże Narodzenie – powiedziała Ania z Anglii.

Młodzi czują też więź z Ojczyzną dzięki temu, że mimo, iż mieszkają poza granicami Polski, to na co dzień mają możliwość mówienia w języku polskim.

– My w  domu cały czas po polsku rozmawiamy – zaznaczyła Magdalena z Anglii.

– Chodzę do polskiej szkoły od zerówki. Teraz jestem też w polskim liceum – dodała Klaudia z Brukseli.

Choć młodzi, którzy przybyli do Warszawy wiele lat mieszkają poza granicami Polski, niektórzy nawet od urodzenia, to zawsze z radością przybywają do swojej Ojczyzny, którą – jak sami mówią – noszą cały czas w sercu.

– Polska jest dla mnie ważnym miejscem. Tutaj jest cała moja rodzina. Nie ma nic ważniejszego niż rodzina i wiara, a to wszystko połączone to Polska – akcentowała Nel z Niemiec.

II Kongres Młodzieży Polonijnej oficjalnie rozpocznie się jutro Mszą św. o godz. 10.00, a zakończy w niedzielę 5 sierpnia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl