Waszczykowski: Polska może nie być gotowa na przyjęcie imigrantów

Nasz kraj może nie być gotowy na przyjęcie uchodźców ocenia były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Wczoraj Polska podtrzymała deklarację o przyjęciu 2 tys. osób  1100 od Włoch i Grecji oraz 900 przesiedlanych bezpośrednio z obozów spoza Unii Europejskiej.

W poniedziałek w Brukseli spotkali się ministrowie spraw wewnętrznych „28”. W Dalszym ciągu nie wiadomo, jaki los spotka 5 tys. z  40 tys. osób, które dotarły na południe Europy przez Morze Śródziemne.

Mimo niewystarczających deklaracji UE uruchomi jednak program relokacji imigrantów. Do końca roku maja odbyć się dodatkowe konsultacje ws. pozostałych osób.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, podkreśla, że zanim uchodźcy trafią do naszego kraju, muszą zostać sprawdzeni w obozach. Polityk ma także wątpliwości, czy jesteśmy przygotowani do tej operacji.

– Sądząc po tym, jakie mamy trudności na przykład z zasiedleniem w Polsce Tatarów krymskich, których niedawno przyjęliśmy, bądź naszych Polaków z Donbasu, jest tutaj pewien znak zapytania – czy jesteśmy dobrze przygotowani? Myślę, że rząd liczy tutaj na dopłaty unijne i że tymi opłatami unijnymi rozwiąże jakoś ten problem. Natomiast 2000 osób, to jednak jest spora grupa uchodźców, i to uchodźców z odrębnego kontynentu, z odrębnej kultury . jest też kolejne pytanie: czy wielu z nich pozostanie w Polsce, czy jednak będą próbowali dostać się dalej na Zachód. Bo przecież oni nie uciekają do Polski – oni uciekają do krajów Zachodniej Europy, gdzie są skupiska muzułmańskie, gdzie są ich rodziny – zauważa Witold Waszczykowski. 

Na przyjęcie od Grecji i Włoch imigrantów nie zgodziły się Austria i Węgry. Władze w Budapeszcie, w przeciwieństwie do rządu we Wiedniu, nie wezmą także udziału w przesiedleniu uchodźców spoza UE.

Plany rozsyłania uchodźców po krajach UE to część nowej strategii polityki imigracyjnej, będącej odpowiedzią na rosnącą falę imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz częste katastrofy statków szmuglujących imigrantów przez Morze Śródziemne.


TV Trwam News/RIRM

drukuj