fot. PAP/Artur Reszko

KGP: Policyjni kontrterroryści wzmocnią ochronę wschodniej granicy przed prowokacjami reżimu białoruskiego

Stu policyjnych kontrterrorystów, przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych, dołączy do funkcjonariuszy i żołnierzy na wschodniej granicy, aby wzmocnić ochronę granicy Polski przed prowokacjami reżimu białoruskiego – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji, insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik KGP podkreślił, że wśród stu policyjnych kontrterrorystów mających pojechać na wschodnią granicę są również ci, którzy przeszli szkolenie z zakresu medycyny pola walki i przez ponad tydzień brali udział w szkoleniu z zakresu negocjacji kontrterrorystycznych w Wieliczce oraz w Krakowie.

„Negocjatorzy policyjni, podobnie jak pozostali funkcjonariusze pododdziałów kontrterrorystycznych, stale biorą udział w szkoleniach, kursach specjalistycznych organizowanych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Tym razem do stolicy Małopolski przyjechali instruktorzy z Francji (RAID i BRI) oraz USA (NYPD), którzy szkolili funkcjonariuszy z sekcji negocjacji Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji >>BOA<<„ – wyjaśnił inspektor.

Dodał, że były to pierwsze tego typu ćwiczenia organizowane przez polską policję. Zajęcia podzielone były na dwie części.

„Przez pierwsze cztery dni instruktorzy omawiali studium przypadku dotyczące sytuacji, które miały miejsce w ich krajach. Przedstawiali również opracowane w jednostkach, które reprezentowali, modele działań podejmowanych w sytuacjach zakładniczych” – podkreślił insp. Mariusz Ciarka.

„Celem tej części ćwiczeń była nie tylko wymiana doświadczeń oraz porównanie obowiązujących procedur negocjacyjnych, ale przede wszystkim wypracowanie modelu działania podczas rozwiązywania potencjalnych sytuacji zakładniczych, np. w budynkach użyteczności publicznej” – przekazał.

Rzecznik zaznaczył, że przez kolejne trzy dni funkcjonariusze mieli zajęcia praktyczne, które odbyły się m.in na terenie jednego z hoteli położonych w centrum Krakowa oraz w jednej z galerii usytuowanych w mieście.

„Każdy dzień i noc to nowe założenia i coraz trudniejsze działania. Scenariusze do wszystkich przeprowadzonych symulacji oparte w dużej mierze były na doświadczeniach francuskich i nowojorskich. Przy ich tworzeniu pomagali funkcjonariusze z SPKP KWP w Krakowie” – powiedział.

„Zgodnie z założeniem każdy element ćwiczeń miał być dla uczestników zaskoczeniem. Instruktorom zależało, aby szkolący mogli sprawdzić się w sytuacjach jak najbardziej zbliżonych do realnych działań. Podczas wielogodzinnych symulacji wykorzystywany był specjalistyczny sprzęt, w tym m.in. roboty pirotechniczne” – wyjawił.

Podał, że w trwającym ponad tydzień szkoleniu udział wzięło w sumie 20 policyjnych kontrterrorystów z CPKP „BOA” oraz SPKP z Wrocławia, Warszawy i Łodzi.

„Ćwiczenia były częścią projektu pod nazwą >>Wypracowanie mechanizmów reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym przez BOA KGP<<, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego” – przekazał insp. Mariusz Ciarka.

W ramach tego samego projektu policyjni kontrterroryści z „BOA” oraz ze wszystkich SPKP w kraju szkolili się również z zakresu medycyny pola walki.

„Celem ćwiczeń było podniesienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań bojowych. Szkolenie zostało zorganizowane w oparciu o międzynarodowe wytyczne TC3. Kontrterroryści doskonalili techniki i kolejność wykonywania poszczególnych zabiegów przedszpitalnych ratujących życie, w tym m.in. opatrywanie ran powstałych w wyniku postrzałów, wybuchów czy oparzeń. Tego typu szkolenia prowadzone są w polskiej policji już od kilku lat” – podkreślił rzecznik KGP.

„Kolejną odsłoną projektu było szkolenie, w którym kontrterroryści szkolili się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z działań minersko-pirotechnicznych, a na poligonie w Wędrzynie z zakresu balistyki dla strzelców wyborowych” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl