fot. PAP/Marcin Obara

W marcu spotkanie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego

W marcu w Warszawie odbędzie się posiedzenie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego ds. relacji między obu krajami. To wynik uzgodnień prezydentów Polski i Ukrainy, jakie zapadły przy okazji 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski przypomina, że decyzja ws. rewitalizacji polsko-ukraińskiego komitetu zapadła podczas grudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie.

– W dniach 3-4 marca w Warszawie odbędzie się pierwsze posiedzenie polsko-ukraińskiego Komitetu Prezydenckiego. Spotkamy się z naszymi ukraińskimi partnerami, rozpoczniemy funkcjonowanie odnowionego komitetu prezydenckiego – tak ustalili panowie prezydenci podczas rozmowy. Dotyczyła ona oczywiście także rozwoju wypadków na Ukrainie i sytuacji, jaka jest dzisiaj w kontekście wydarzeń związanych z porozumieniem mińskim oraz zmianami ustrojowymi na Ukrainie, ich konsekwencjami dla procesu pokojowego – mówi minister Krzysztof Szczerski.

O trudnej sytuacji swojego kraju prezydent Petro Poroszenko mówił podczas 52. monachijskiej konferencji. W jej kuluarach doszło do spotkania dwóch grup zaangażowanych w rozwiązanie konfliktów na Ukrainie oraz w Syrii.

W tym pierwszym przypadku uzgodniono podjęcie wysiłków na rzecz realizacji porozumień pokojowych podpisanych w Mińsku. W drugim przypadku Międzynarodowa Grupa Wsparcia Syrii postanowiła rozpocząć proces zawieszenia broni w tym kraju.

52. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa obradowała od piątku do soboty w stolicy Bawarii. W ramach tego spotkania ponad 30 szefów państwa i rządów oraz 60 ministrów spraw zagranicznych i obrony rozmawiało o bezpieczeństwie, przyszłości NATO i sytuacji w Syrii i na Ukrainie.


RIRM

drukuj