fot. PAP/Leszek Szymański

Szef MSZ udaje się dziś do USA

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski udaje się dziś do USA. Spotka się m.in. z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że podczas rozmów poruszy „cały pakiet spraw polsko-amerykańskich”. Chodzi m.in. o kwestie przygotowań szczytu NATO w Warszawie, a także sprawę zniesienia wiz.

Szef MSZ-u ma też pytać o możliwość pomocy w śledztwie smoleńskim.

– Przede wszystkim oczekujemy informacji, czy strona amerykańska posiada informacje, które mogłyby być przydatne do śledztwa, czy np. systemy satelitarne coś wyłowiły z tej katastrofy? Czy, być może w następnych latach, wywiady amerykańskie doszukały się jakichś informacji, które mogłyby być istotne? – zapowiada Witold Waszczykowski.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski będzie się chciał również dowiedzieć czy wśród planowanych przez Amerykanów wydatków na cele wojskowe w Europie, znajdą się środki, których można by użyć na wzmocnienie polskiej armii.

Na początku lutego prezydent Barack Obama potwierdził, że USA chcą wydać w 2017 roku 3,4 mld dol. na wzmocnienie wojskowej obecności w Europie.

Dodatkowe środki miałyby zostać przeznaczone na znaczące zwiększenie ilości ciężkiego uzbrojenia, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu w należących do NATO krajach Europy Środkowej i Wschodniej.


RIRM

drukuj